برنامه پاسخدهی دولت به ملت

icoic_admin
پنجشنبه ۱۳۹۹/۱۱/۱۶ - ۴:۴۶
6

مطابق حکم ماده ۱۵۷ قانون اساسی و ماده ۸ قانون کمیسیون مستقل نظارت بر  تطبیق قانون اساسی، ادارات و موسسات دولتی و غیر دولتی در سال مالی 1399 مورد نظارت قرار گرفت"

این مطلب را قضاوتیار محمد عارف حافظ عضو و منشی کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی در برنامه پاسخدهی دولت به ملت مطرح نموده و علاوه کردند که این کمیسیون در بخش های تأمین شفافیت و مبارزه با فساد اداری، طرح تصویب اسناد تقنینی، تصویب مصوبات احاله شده، عضویت و اشتراک فعال در کمیسیون های منع شکنجه و کنوانیسیون حقوق طفل، دریافت مواد قانون اساسی رعایت نشده توسط ادارت دولتی و غیری دولتی و برگزاری 44 محفل تجلیل از هفدهمین سالروز تصویب قانون اساسی به رهبری کمیسیون در ادارات دولتی، از دستاوردهای چشمگیری کمیسیون عنوان نمودند.

606

این برنامه با حضور داشت اسرارالله همدرد رئیس دفتر مقام کمیسیون، دکتر محمد هارون ستانکزی رئیس دیپارتمنت مطالعه قوانین و دریافت تناقضات آن با قانون اساسی، روئسا، مشاور حقوقی و آمرین کمیسیون، اعضای کمیسیون دسترسی به اطلاعات، رسانه های ملی و بین المللی و خبرنگاران؛ امروز سه شنبه 14 دلو ۱۳۹۹ خورشیدی در مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت برگزار شد.

نخست قضاوتیار محمد عارف حافظ عضو و منشی کمیسیون پیرامون اهداف، دیدگاه، ماموریت و تشکیلات کمیسیون صحبت نموده و گفت که بودجه عادی این کمیسیون در سال مالی 1399، بالغ بر (78439259) هفتاد و هشت میلیون و چهار صد و سی و نه هزار و دو صد و پنجاه و نه افغانی بود، از جمله آن، مبلغ (68626298) شصت و هشت  میلیون و شش صد و بیست و شش هزار و دو صد و نود و هشت افغانی به مصرف رسیده که در مجموع (87.49) درصد می شود.

منشی کمیسیون در رابطه به فعالیت ریاست دفتر مقام کمیسیون صحبت نموده و گفتند که این ریاست توانسته است در سال مالی 1399، 60 جلسه رهبری کمیسیون را با ادارات دولتی تنظیم و 17 مصوبه از جلسات داخلی را تصویب و 58 مصوبه نهادهای ذیربط را به شعبات داخلی کمیسیون تطبیق و تعقیب  و همچنان به تعداد 3 نظریه حقوقی را  به جواب احاله های واصله صادر نموده است.

قاضی حافظ به دستاوردهای مهم دیپارتمنت های مسلکی شش گانه‌ی این کمیسیون اشاره نموده و اظهار داشت که دیپارتمنت نظارت از اجراآت ادارات و موسسات دولتی این کمیسیون، به تعداد 37 ماده قانون اساسی را در سطح قوه (اجراییه، قضایه و مقننه) مورد نظارت قرار داده که از آن جمله، فراه راه تطبیق ماده های 6-9-15-22-24-27-31-70  قانون  اساسی چالش های وجود داشته است.

موصوف گفت دیپارتمنت نظارت بر اجراآت ادارات و مؤسسات غیر دولتی نیز 8 ماده قانون اساسی را در 9 رسانه جمعی و 7 دارالعلوم خصوصی مورد نظارت قرار داده که در نتیجه آن فراه راه تطبیق ماده های -45-54-34 و10 قانون اساسی چالش های وجود داشته است.

قضاوتیار محمد عارف حافظ علاوه نمود که دیپارتمنت ارتباط و آگاهی از قانون اساسی 16 سمینار آگاهی دهی را در ادارات دولتی و غیر دولتی دایر نموده و 5 هزار جلد قانون اساسی و 1 هزار جلد ویژه نامه هفته قانون اساسی را به هدف آگاهی از احکام قانون اساسی در ادارات دولتی توزیع نمودنده است.

306

وی در رابطه به فعالیت های دیپارتمنت مطالعه قوانین و دریافت تناقضات آنها با قانون اساسی گفت، در این دیپارتمنت 60 عنوان قوانین مطالعه گردیده و 5 مورد تناقض قوانین عادی را با قانون اساسی دریافت کرده و 1080 اصطلاح حقوقی را جهت تدوین قاموس اصطلاحات حقوقی اصلاح نموده است.

منشی کمیسیون همچنان پیرامون فعالیت های یپارتمنت تشریح قانون اساسی و ارائه مشوره ها و نظریه های حقوقی اشاره نموده و گفت که این دیپارتمنت به 3 احاله واصله جواب ارائه نمود و 12 مسوده نظریه های حقوقی را تهیه کرده که 3 نظریه حقوقی آن تصویب شده است.

محمد عارف حافظ به کارکردهای دیپارتمنت تحقیق و انکشاف قوانین نیز اشاره کرده و گفت که این دیپارتمنت 4 عنوان وضع قانون و 4 عنوان تعدیل قانون را به مراجع مربوطه پیشنهاد نموده است.

قاضی حافظ به فعالیت‌های ریاست دارالانشای کمیسیون پرداخت و گفت که این ریاست در کنار مصرف 87.49 در صد بودجه عادی؛ بیش از ده ها مجلس، سمینار، کنفرانس، گفتمان و محافل مناسبتی را با رسانه های جمعی و پخش زنده برنامه های تجلیل از هفدهمین سالگرد تصویب قانون اساسی را جهت آگاهی افکار عامه با رسانه ها هماهنگی نموده است.

وی علاوه نمود که اطلاع رسانی به موقع این نهاد به شهروندان مطابق به احکام قانون دسترسی به اطلاعات؛ این اداره را در میان ادارات متوسط دولتی، در جایگاه نخست قرار داده است.

قاضی حافظ، نبود محل کاری مناسب، دایمی و جوابگو برای کمیسیون، عدم هماهنگی ادارات دولتی در امر نظارت از احکام قانون اساسی، کمبود تشکیل، به خصوص در بخش مسلکی و عدم موجودیت دفاتر ولایتی در سطح زون های کشور را از مشکلات عمده فرا راه این کمیسیون عنوان نمود.

همچنان منشی کمیسیون،  پیرامون پلان آینده این نهاد صحبت نموده، گفت که نظارت از رعایت و تطبیق احکام قانون اساسی در ادارات دولتی و غیر دولتی، تفسیر احکام قانون اساسی به جواب احاله های واصله از مراجع مربوطه، برگزاری برنامه های آگاهی دهی از احکام قانون اساسی، تحقیق در مورد فرآیند صلح و قانون اساسی، تدوین قاموس حقوقی جامع به منظور فراهم سازی زمینه مطالعه و تحقیق در مورد قوانین نافذه کشور، طی مراحل قانون کمیسیون در نهادهای ذیربط؛ ارائه مشوره های حقوقی در مورد مسایل ناشی از احکام قانون اساسی به رئیس جمهور و شورای ملی از برنامه های سال مالی 1400 این کمیسیون می باشد.

در اخیر این کنفرانس قضاوتیار محمد عارف حافظ و دکتر محمد هارون ستانکزی به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ های قناعت بخش ارایه نمودند.

تازه خبرونه

شنبه ۱۳۹۹/۱۲/۱۶ - ۱۰:۳۰
Background image

ورکشاپ یک روزه آگاهی از قانون اساسی تحت عنوان "بررسی حقوق اساسی اتباع در قانون اساسی" در مقام ولایت کابل دایر گردید

د اساسي قانون د پوهاوي یو ورځنی ورکشاپ "په اساسي قانون کې د اتباعو د اساسي حقونو د ازموینې" تر سرلیک لاندې په کابل ولایت کې جوړ شو

دا ورکشاپ د اساسي قانون د احکامو ، د اساسي قانون. . .

شنبه ۱۳۹۹/۱۲/۱۶ - ۱۰:۲۵
Background image

د وزارتونو او دولتي ادارو د پراختیایی پروژو په اړه د پوهاوي ناسته د ویډیو کنفرانس له لارې د ولسمشرۍ ریاست دفتر سره جوړه شوه

دا مجازی ناسته (ویډیو کنفرانس) د ډاکټر محمد هارون ستانکزي د قوانینو د مطالعې او له اساسي قانون سره د هغو د تناقضاتو موندلو ډیپارټمنټ رییس، د ولسمشرۍ عالي مقام د حکمونو او لارښوونو تعقیب. . .

یکشنبه ۱۳۹۹/۱۱/۵ - ۶:۴۴
Background image

د اساسي قانون پر تطبیق د څارنې خپلواک کمیسیون کتابتون نن پرانیستل شو

په غونډه کې چې د کتابتون پرانیستل په مناسبت جوړه شوې وه د کمیسیون غړی او سرپرست ډاکټر عبدالله شفایی، قاضي محمد عارف حافظ د کمیسیون غړی او منشي، ډاکټر سید ابوبکر متقي د کمیسیون غړي، سید. . .

بیا په خبرونه کی