جلسه کمیسیون  مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی دایر گردید

icoic_admin
پنجشنبه ۱۴۰۰/۲/۱۶ - ۶:۱۶
logo

در این جلسه قانونپوه دکتر محمد قاسم هاشمزی رئیس کمیسیون، قضاوتیار محمد عارف حافظ عضو و منشی کمیسیون، دکتر عبدالله شفایی و دکتر سید ابوبکر متقی اعضای کمیسیون، سید علی کاظمی معین وزارت دولت در امور پارلمانی و نعمت الله محمودی رئیس روابط تقنینی وزارت دولت در امور پارلمانی، عبدالنصیر قاضی رئیس امور تقنین دارالانشای مشرانو جرگه، اشرف عظیمی معاون ریاست تقنین وزارت عدلیه، اسرارالله همدرد رئیس دفتر مقام کمیسیون، محمد فاروق فاکر رئیس دیپارتمنت نظارت بر اجراآت ادارات و مؤسسات دولتی و متخصصین دیپارتمنت متذکره کمیسیون در تالار کنفرانس های این اداره دایر گردید.

همچنان در این جلسه از آقایان هرکی قاضی نذیر احمد حنفی و غلام محی الدین منصف رؤسای کمیسیون تقنینی ولسی جرگه و مشرانو جرگه و شاه ولی بهادری معاون امور پارلمانی و مسلکی دارالانشای ولسی جرگه نیز دعوت به عمل آمد، اما ذوات یاد شده به جلسه حضور نیافتند.

قرار بود در این جلسه یافته کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی از عدم تطبیق ماده های ۷۹ و ۹۷ قانون اساسی، پیرامون عدم طی مراحل قانــونی 74 فرمان تقنینی در میعاد معین آن 23 طرح قانون و 4 سند بین المللی، عدم مواصلت 43 فرمان تقنینی و 11 طرح قانون به وزارت دولت در امور پارلمانی که در سال های 1397 الی 1398 به شورای ملی ارسال شده بود، عدم تشکیل هیئت مختلط شورای ملی بر سر 14 فرمان تقنینی و طرح قوانین که در سال های 1397 و 1398 به شورای ملی ارسال شده است مورد بحث و بررسی بیشتر قرار می گرفت که به دلیل ربط موضوع به شورای ملی و عدم حضور رؤسای کمیسیون تقنین شورای ملی، این جلسه از سوی کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی به تعویق انداخته شد.

اعضای کمیسیون، موارد یاد شده را عدم رعایت ماده های 97 و 100 قانون اساسی از سوی شورای ملی عنوان نمودند و قرار بر آن شد تا موضوع در جلسه روز یکشنبه مورد بحث قرار گیرد.

تازه ترین اخبار

سه‌شنبه ۱۴۰۰/۳/۱۸ - ۹:۴
Background image

جلسه همآهنگی امور مسلکی و اداری کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی برگزار شد

این جلسه تحت ریاست قانونپوه دکتر محمد قاسم هاشمزی رئیس کمیسیون با حضور داشت قضاوتیار محمد عارف حافظ عضو و منشی، دکتر سید‌ ابوبکر متقی و دکتر عبدالله شفایی اعضای کمیسیون، اسرارالله همدرد. . .

دوشنبه ۱۴۰۰/۳/۱۰ - ۱۰:۵۷
Background image

جلسه هماهنگی امور مسلکی و اداری تحت ریاست قانونپوه دکتر محمد قاسم هاشمزی تدویر یافت

این جلسه با حضور داشت قضاوتیار محمد عارف حافظ عضو و منشی، دکتر عبدالله شفایی و دکتر سید‌ ابوبکر متقی اعضای کمیسیون، اسرارالله همدرد رئیس دفتر مقام، سنگر حسین زی رئیس دارالانشاء، دکتر. . .

دوشنبه ۱۴۰۰/۳/۱۰ - ۱۰:۵۴
Background image

جلسه هماهنگی امور مسلکی و اداری کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی تدویر یافت

این جلسه تحت ریاست قانونپوه دکتر محمد قاسم هاشمزی رئیس کمیسیون با حضور داشت قضاوتیار محمد عارف حافظ عضو و منشی، دکتر عبدالله شفایی و دکتر سید‌ ابوبکر متقی اعضای کمیسیون، اسرارالله همدرد. . .

باز گشت به اخبار