سمینار آگاهی دهی از قانون اساسی امروز در اداره انرژی هستوی تدویر یافت

icoic_admin
Thu, Feb 18 2021 7:03 AM
302

کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی این سمینار را تحت عنوان"تشریح قانون اساسی و سروی سطح معلومات از قانون اساسی" با حضور داشت معاون اداری اداره آنرژی هستوی، رئیس دیپارتمنت ارتباط و آگاهی از قانون اساسی کمیسیون، متخصصین دیپارتمنت متذکره، روئسا و شماری زیادی از کارکنان اداره انرژی هستوی در تالار کنفرانس های آن اداره برگزار کرد.

01

نخست زاهدالله زاهد معاون اداری اداره انرژی هستوی ضمن تشکری از تشریف آوری مهمانان، در رابطه به اهمیت قانون اساسی کشور صحبت نموده و گفت که این قانون یکی از بهترین قوانین اساسی در سطح کشور های منطقه به شمار می رود و آگاهی از احکام این قانون برای همه مردم این کشور ضروری می باشد.

معاون اداری انرژی هستوی علاوه کرد که قانون اساسی در تمام بخش ها به ویژه تنظیم حقوق و وجایب اتباع و شهروندان، وظایف ارگان های دولت و روابط سیاسی دولت با دول خارجی را مشخص نموده است.

موصوف پیرامون تاریخچه قوانین اساسی کشور صحبت نموده و قانون اساسی فعلی را جامع ترین قانون اساسی دانسته و گفت که این قانون با معیار های دینی و فرهنگی افغانستان مطابقت داشته و تمام ارزش های مردم در آن تسجیل یافته است.

زاهدالله زاهد از تمام کارکنان این اداره خواست که از سمینار دایر شده استفاده اعظمی داشته باشند و آموخته های شان را در اداره عملی نمایند.

محمد‌ ضیاء فرهمند رئیس دیپارتمنت ارتباط و آگاهی از قانون اساسی کمیسیون ضمن تشکری از اداره انرژی هستوی بابت بهتر برگزار نمودن این سمینار، از اشتراک کننده گان خواست که سهم فعال در سمینار داشته باشند و آموخته های شان را با دیگر همکاران شان نیز شریک سازند.

در ادامه رئیس دیپارتمنت ارتباط و آگاهی از قانون اساسی پیرامون مزیت ها و چالش های قانون اساسی کشور معلومات همه جانبه ارایه نموده و قانون اساسی را حاصل تلاش ها و زحمات تاریخی مردم افغانستان دانسته و گفتند که قانون اساسی فعلی نیز متأثر از نظامنامه اساسی دوره شاه امان الله خان می باشد.

101

فرهمند در رابطه به انواع قانون اساسی اشاره کرده و گفت:"به لحاظ روند بازنگری و تعدیل، دو نوع قانون اساسی؛ انعطاف پذیر و غیر انعطاف پذیر در جهان وجود دارد که قانون اساسی افغانستان نیز از لحاظ روند تعدیل و بازنگری، در رده‌ی قوانین اساسی غیر انعطاف پذیر می باشد، چون پروسه تعدیل این قانون دارای تشریفات خاص و پروسه سخت است که توسط لویه جرگه قانون اساسی تعدیل صورت می گیرد.

سپس لطف الله رحیمی و محمد خلیل قیامی متخصصین دیپارتمنت ارتباط و آگاهی از قانون اساسی در رابطه به "نگاه حقوق اساسی اتباع در قانون اساسی" و "قانون اساسی افغانستان و رعایت اصول و موازین محاکمه عادلانه" به طور همه جانبه معلومات ارایه نمودند.

در اخیر، رئیس دیپارتمنت ارتباط و آگاهی از قانون اساسی کمیسیون به پرسش های اشتراک کننده گان پاسخ های همه جانبه ارایه نمود. همچنان نتایج سمینار توسط محمد عارف عارفی آمر منابع بشری اداره انرژی هستوی مثبت ارزیابی گردیده و خواهان افزایش همچون سمینار ها در ادارات دولتی شد.

Latest news

Sat, Jan 16 2021 5:38 AM
Background image

The 17th anniversary of adoption of the Constitution was celebrated at the Ministry of Labor and Social Affairs

The ceremony was held in presence of the leadership of the Ministry of Labor and Social Affairs, Dr. Mohammad Haroon Stanekzai Head of the Department of Reading the Law and Recognizing. . .

Wed, Jan 13 2021 10:44 AM
Background image

The 17th anniversary of the adoption of the constitution was celebrated at the Ministry of Commerce & Industry.

The ceremony was attended by Abdul Karim Malekyaar Deputy Minister for Industry and Commerce, Mohammad Nader Alam head of Department of monitoring and implementing of the constitution. . .

Sat, Jan 09 2021 10:10 AM
Background image

No law shall contravene the tenets and provision of holy religion of Islam in Afghanistan.

Qazawatyaar Mohammad Aref Hafez, member and secretary of the Independent Commission for Overseeing the Implementation of the Constitution, mentioned this in a ceremony commemorating the. . .

BACK TO NEWS