وزارت دفاع ملی از هفدهمین سالگرد تصویب قانون اساسی تجلیل به عمل آورد

icoic_admin
Sun, Jan 10 2021 5:11 AM
1040

این محفل با حضور داشت شاه محمود میاخیل معاون اول وزارت دفاع ملی، دکتر عبدالله شفایی عضو و وارسی کننده کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی، نعمت الله احمدزی رئیس حقوق این وزارت، دکتر غلام حیدر علامه معاون لوی څارنوالی و منسوبین عالی رتبه قوای مسلح در وزارت دفاع ملی دایر گردید.

1010

نخست شاه محمود میاخیل معاون اول وزارت دفاع ملی ضمن تشریف آوری مهمان گفت که قانون اساسی افغانستان یکی از بهترین قانون اساسی در میان کشور های اسلامی است که توجه به معتقدات و ارزش های اسلامی، حقوق شهروندان، آزادی بیان و انتقال مسالمت آمیز قدرت را اشاره نموده است.

معاون اول وزارت دفاع در رابطه به اهمیت قانون اساسی و صلح در کشور صحبت نموده و اظهار داشتند که مردم و نیروهای امنیتی کشور خواهان صلح دایمی و با عزت در کشور می باشند.

1020

سپس دکتر عبدالله شفایی عضو و وارسی کننده کمیسیون از برگزار کننده گان محفل سپاسگزاری نموده و گفت قانون اساسی یک سند و وثیقه ملی و توافق جمعی است که توسط خود بشر ساخته شده است و افغانستان تاکنون هشت قانون اساسی داشته و قانون اساسی فعلی یکی از بهترین و جامع ترین قانون اساسی است که حتی در منطقه بی نظیر می باشد.

شفایی از تمام منسوبین قوای مسلح کشور بابت صیانت قانون اساسی و قوانین دیگر تشکر نموده و گفت که به روح همه شهدای عزیز اردوی ملی درود می فرسیتم و دست تک تک شما را می بوسیم.

1030

دکتر شفایی روی مهمترین ویژه گی های قانون اساسی اشاره نموده و گفت که به حقوق اساسی شهروندان، آزادی بیان، حقوق اقلیت ها، حقوق زنان و رسانه ها توجه صورت گرفته و همچنان این قانون در مطابقت با معاهدات و میثاق های بین المللی می باشد.

موصوف در رابطه به تفاوت های قوانین اساسی کشور صحبت نموده و گفتند که در قانون اساسی فعلی تفکیک قوا وجود دارد، مطابق با ماده 4 قانون اساسی حاکمیت ملی به مردم تعلق دارد، به رسمیت شناختن اقوام، مذاهب و زبان از ارکان مهم قانون اساسی می باشد.

1030

الحاج نعمت الله احمدزی رئیس حقوق و سرپرست ریاست تحقیقات جنایی وزارت دفاع گفت که قانون اساسی افغانستان به لحاظ محتوایی غنی بوده و همه مواد آن مطابق با معتقدات دین مقدس اسلام می‌باشد. ما همواره تلاش نموده ایم تا مطابق با میثاق های بین المللی از آن نظارت نماییم و نیروهای امنیتی در راستایی صیانت از آن قربانی های زیادی داده اند.

همچنان دکتر غلام حیدر علامه معین لوی سارنوالی که یکی دیگر از سخنرانان بود گفتند که یکی از ویژه گی قانون اساسی فعلی ما این است که بسیار ظریفانه و هنرمندانه بین معتقدات اسلام و ارزش های حقوق بشری توازن ایجاد نموده و همه را زیر یک چتر جمع نموده است.

Latest news

Mon, Oct 12 2020 10:43 AM
Background image

The government is obliged to take necessary measures to preserve and improve forests and the environment.

  The Independent Commission for Overseeing the Implementation of the Constitution, on the 20th mezan of 1399, held a coordination meeting on air pollution prevention and environmental. . .

Mon, Sep 28 2020 8:33 AM
Background image

The coordination meeting of the commission was held with Hamideh Barmaki Institute.

Coordination meeting of the Independent Commission for Supervision of the Implementation of the Constitution with Hamideh Barmaki Institute in order to reach an understanding on joint. . .

BACK TO NEWS