خلاصه ای متن سخنرانی دکتر سید ابوبکر متقی عضو کمیسیون و رئیس کمیته مرکزی برگزاری هفته تجلیل از قانون اساسی در مراسم هفدهمین سالگرد تصویب قانون اساسی که در هوتل انترکانتیننتال برگزار شده بود.

icoic_admin
Sat, Jan 09 2021 7:33 AM
10-16

بسم الله الرحمن الرحيم

بعد از تقدیم احترامات فايقة

آقایان و خانم ها خوش آمدید و صفا آوردید.

من شخص تشریفاتی نیستم، بناء نمی خواهم نام های تک تک شما را بگیرم زیرا همه ای شما بزرگ، محترم و با عظمت هستيد.

بلی ما امروز هفدهمین سالگرد هفته ای تصویب قانون اساسی را تجلیل می کنيم که پروسه ای صلح جریان دارد و در نتیجه قانون اساسی مواجه به چالش بزرگی است، زیرا مخالفان دولت به این قانون اعتراف ندارند و حتی خود نظام را به رسمیت نمی شناسند و امکان آن می رود که به تعديل قانون اصرار نمایند. پس در این صورت نقش کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی در زمینه به عنوان حراست کننده ای قانون اساسی چیست؟

بناء به حکومت پیشنهاد می نمایم در صورتی که چنین در خواستی از طرف مخالفان شد، به ایجاد يک کمیسیون مشترک با جانب مقابل اقدام نماید تا آن کمیسیون از ماده اول الی ماده 162 قانون اساسی بررسی را نماید که کدام موارد آن با احکام دین اسلام توافق و کدام مورد آن تعارض دارد؟

حضار گرامی!

درست است ما از هفته ای قانون اساسی تجلیل به عمل‌ می‌ آوریم ولی جای تأسف است که وزارت ها و ادارات‌ دولتی چندان توجه بخرج ندادند حتی از 24 وزارت صرف يک وزیر شرکت نمود و از 400 نفر مدعوین يک تعداد اندکی حاضر شدند و همچنان قبل از روز تجلیل ما 56 وزارت و اداره دولتی را به منظور جلسه مشورتی دعوت‌ کردیم صرف يک تعداد محدود حاضر شدند و این واکنش دلالت به چه می کند؟

همچنان قبل از روز تجلیل از از تمام رسانه ها، جرايد، روزنامه ها و رادیو ها دعوت به عمل آمد ولی‌ صرف دو تلویزیون و سه روز حاضر شدند.

حضار گرانقدر!

قانون اساسی زمانی هیبت و صلابت می‌ داشته باشد که‌ همه ای أتباع کشور به شمول حکومت و زمامداران به آن احترام قائل شوند و احترام به قانون، تطبیق آن است و اگر تطبیق آن نادیده گرفته شود احترام به قانون يک ادعا بیش نخواهد بود.

و از جانب دیگر زمانی تطبیق قانون بوجه احسن ميسر است که شهروندان و دست اندرکاران و زمامداران و شهروندان از احکام قانون آگاهی حاصل نمایند بناء لازم است که قانون در ادارات دولتی، دانشگاه ها، مکاتب و مدارس‌ تدریس شود و توضیح، تفسیر و تشریح گردد و جای تاسف که‌ حتی شاگردان حقوق تعریف قانون اساسی را نمی دانند چه رسد به عامه ای مردم.

بیاد تان بوده باشد اکثریت افراد جامعه به لفظ قانون اساسی درست آشنایی کامل ندارند خصوصا زمانی که مخالفان تبلیغات می‌ نمایند و می‌ گویند قانون اساسی کلمه ای کفری است پس اینجاست که ضمن کنفرانس ها، سیمینار ها و پریزینتیشن ها برای آنها توضیح داده و بايد گفت: نخیر اين لفظ قانون اساسی کلمه ای کفری نیست بلکه در اسلام سابقه دارد زیرا زمانی که رسول الله صلی الله عليه و سلم از مکه‌ مکرمه به مدینه منوره هجرت نمودند بعد از تاسیس نظام اسلامی با وجودیکه وحی برای شان از طرف خداوند متعال نازل می‌ شد  اولین کاری که انجام دادند وضع قانون اساسی بود که به‌ زبان عربی بنام دستور ياد مي شود و قانون اساسی که‌ رسول الله در مدینه وضع نمودند داراي 48 ماده بود و در آن احکام مربوط حقوق و وجایب شهروندان که‌ در آن وقت سه گروه يعني مهاجر، انصار و یهودیان بودند وجود داشت و یهودیان به زعمات رسول الله اعتراف نمودند و باين ترتيب رسول الله در راس قوای مقننه، قوای قضائیه و قوای اجرائیه قرار داشتند و این قانون اساسی در کتاب های تاریخی بنام دستور المدينة، میثاق المدينة و وثيقه المدينة ياد مي شود و این اولین قانون اساسی مدون در تاریخ بشریت می باشد.

حاضرين عزیز!

نباید منفی گرا بود بلکه باید مثبت گرا باشيم و بينيم که جنبه تطبیق قانون اساسی زیاد است یا جنبه نقض آن؟

من فکر می‌کنم که جنبه ی تطبیق آن زیاد است زیرا اگر دقت صورت گیرد قانون اساسی در ابعاد گوناگون تطبیق گردیده است مثلا:

1. آزادی بیان در قالب رسانه ها و تلویزیون ها و امثال آنها صد در صد تطبیق شده است اگر قانون اساسی نمی بود و یا ماده 34 آن تطبیق نمی شد أولا این رسانه ها وجود نمی داشت و اگر هم بعضاً موجود می بود به نشر ترانه های طالبان یا خبر های سانسور شده دیگر اجازه نشر هیچ چیزی را نمی داشتند و از برکت قانون اساسی است که برنامه های چون ستاره افغان، شبکه خنده فلم های هندی، ترکی و غیره را طبق خواسته ای شان نشر می نمایند.

2. حقوق بشر خصوصا حقوق زن جدا رعایت شده است زیرا شما می بینید که از برکت قانون اساسی امروز صدها بلکه هزار ها زن مقام و مناصب بلندی را چون وکیل، وزیر، رئیس و حتی سفير را احراز نموده اند آگر این قانون اساسی نمی بود و آگر حکم‌ آن در این مورد تطبیق نمی شد پس این همه زنان چادری به سر نموده به خانه های خود می نشستند.

3. سکتور خصوصی به برکت قانون اساسی و مطابق ماده دهم‌ آن صدها مکاتب، ده ها دانشگاه، شفاخانه ها، کلينيک، فابریکه ها، شرکت‌های متنوع و غیره پروژه ها تاسیس شد پس این تطبیق قانون اساسی نیست پس چیست؟

و ده ها مورد دیگر که نظر به‌ ضيقي وقت نمی توان آنها را مورد بررسی قرار داد.

در اخير از همه ای أتباع افغانستان و أطياف مختلف آن خصوصا شما حضار گرامی تقاضا نموده می‌ گویم بياييد از تطبیق قانون اساسی صحبت کنیم و نه از نقض آن پس هریک‌ ما تعهد نماییم که قانون اساسی را در ساحه ای خود تطبیق می کنيم زیرا اگر حکام و زمامداران به تطبیق قانون اساسی مبادرت ورزند و ساير شهروندان به تاسی از آنها بدون‌ چون‌ و چرا به تطبیق آن اقدام می نمايند چنانچه زمانی که فرمان تحریم شراب از طرف خداوند متعال صادر شد صحابه ای کرام رضي الله عنهم نزد رسول خدا صلی الله عليه وسلم آمده عرض نمودند يا رسول الله حالا مردم را از نوشیدن شراب مانع شويم رسول الله فرمودند: نخير بروید اول خود تان کوزه و خم هاي شراب را به حضور مردم به کوچه ها بریزید بعدأ آنها از شما تقلید نموده خود از نوشیدن شراب منصرف می‌ شوند و لهذا آگر قانونگذار خود به تطبیق قانون مبادرت ورزد ديگران خودبخود به تطبیق آن کوشا می‌ شوند پس دعا می کنیم که خداوند متعال به همه‌ توفيق و هدايت نصيب گرداند.

Latest news

Mon, Oct 12 2020 10:43 AM
Background image

The government is obliged to take necessary measures to preserve and improve forests and the environment.

  The Independent Commission for Overseeing the Implementation of the Constitution, on the 20th mezan of 1399, held a coordination meeting on air pollution prevention and environmental. . .

Mon, Sep 28 2020 8:33 AM
Background image

The coordination meeting of the commission was held with Hamideh Barmaki Institute.

Coordination meeting of the Independent Commission for Supervision of the Implementation of the Constitution with Hamideh Barmaki Institute in order to reach an understanding on joint. . .

BACK TO NEWS