کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی از هفدهمین سالروز تصویب قانون اساسی تجلیل به عمل آورد.

icoic_admin
سه‌شنبه ۱۳۹۹/۱۰/۱۶ - ۱۰:۳۷
01

بخش اول:

این مراسم با حضور استاد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری، دکتر عبدالله شفایی عضو و وارسی کننده کمیسیون، قضاوتیار محمد عارف حافظ عضو و منشی کمیسیون، دکتر سید ابوبکر متقی عضو کمیسیون، محمد علم ایزدیار معاون اول مشرانوجرگه، فضل احمد معنوی وزیر عدلیه، روئسای و کارکنان کمیسیون و شماری از شخصیت های علمی و فرهنگی در هوتل انترکانتیننتال برگزار گردید.

01

نخست دکتر عبدالله شفایی عضو و وارسی کننده کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی ضمن تشکری از اشتراک کننده گان مراسم گفت:"در حالی از سالروز تصویب قانون اساسی تجلیل می کنیم که کشور با تحولات بزرگی مواجه است. از یک سو تهدیدات امنیتی افزایش یافته و کشور در جنگ ترور می سوزد و از سوی دیگر تنور مذاکرات صلح گرم است."

دکتر شفایی در رابطه به وحدت ملی در پرتو اجرای قانون اساسی سخنرانی نموده و گفت که قانون اساسی نظام سیاسی و اداری کشور را خانه تمام افغان ها می داند و از مقامات و مسؤولان خواست که کارمندان دولت را بدون تبعیض و بر اساس اصل شایسته سالاری استخدام نمایند.

دکتر شفایی همچنان از مقامات و دولت مردان پاک دست، صادق، لایق و وطن دوستی که در دولت برای تثبیت حاکمیت قانون به مردم از هیچ نوع تلاش دریغ ننموده اند، تشکری و سپاسگزاری نمود.

سپس استاد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری کشور ضمن تشکری از برگزار کننده گان این مراسم گفت که از همه مقامات و نهادهای دولتی و غیر دولتی در مرکز و ولایات می خواهم که در این هفته به گونه شایسته از سالگرد تصویب قانون اساسی و هفته قانون اساسی تجلیل به عمل آوردند.

معاون دوم رئیس جمهور علاوه نمود، در این ایام که موضوع صلح در کشور ما به عنوان یک نیاز مبرم و ضرورت جدی مطرح شده در کنار آن زمزمه های گوناگون در مورد قانون اساسی هم مطرح شده است. شب گذشته آخرین رهنمود های مذاکرات در شورای عالی مصالحه مورد بحث قرار گرفت و امروز خوشبختانه هیأت جمهوری اسلامی افغانستان از کابل عازم دوحه است تا دومین دور مذاکرات آغاز شود.

01

استاد دانش پیرامون محتوا و ارزش ماده های قانون اساسی به ویژه ماده 157 که مربوط به ایجاد کمیسیون مستقل نظارت بر قانون اساسی است، مورد غور و بررسی قرار داده و جایگاه این کمیسیون را در کشور حایز اهمیت فراوان دانست.

معاون دوم ریاست جمهوری در اخیر سخنرانی خویش گفت:"من به نمایندگی از رهبری دولت از تلاش های کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی، در جهت صیانت از این قانون و نظارت بر تطبیق آن تشکر می کنم و به روان پاک همه شهدای افغانستان و مخصوصاً دوست گرانقدرم شادروان عبدالرؤوف هروی عضو کمیسیون مستقل نظارت بر قانون اساسی، درود می فرستم.

همچنان در این مراسم قضاوتیار محمد عارف حافظ عضو و منشی کمیسیون، دکتر سید ابوبکر متقی عضو کمیسیون، محمد علم ایزدیار معاون اول مشرانو جرگه شورای ملی، فضل احمد معنوی وزیر عدلیه نیز سخنرانی نموده اند که در قسمت دوم به نشر می رسد.

تازه ترین اخبار

چهارشنبه ۱۴۰۰/۵/۲۰ - ۸:۳۹
Background image

سمینار آگاهی دهی از قانون اساسی تحت عنوان"بررسی حقوق اساسی اتباع در قانون اساسی افغانستان" در اداره تنظیم امور زندان ها تدویر یافت

این سمینار از سوی کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی با حضور داشت دکتر سید آقا موسوی نژاد رئیس تدقیق فرامین اداره تنظیم امور زندان ها، محمد ضیاء فرهمند رئیس دیپارتمنت ارتباط و. . .

چهارشنبه ۱۴۰۰/۵/۲۰ - ۸:۳۳
Background image

یافته‌های نظارتی کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی از برخی پوهنتون‌های خصوصی با مقامات وزارت تحصیلات عالی شریک ساخته شد

یافته های نظارتی کمیسیون نشان می دهد که ماده های ۴۲، ۴۵ و ۴۶ قانون اساسی، در شماری از پوهنتون های خصوصی در مرکز و ولایات نقض گردیده است.

بدین منظور جلسۀ تحت ریاست قانونپوه دکتر محمد. . .

چهارشنبه ۱۴۰۰/۵/۱۳ - ۱۱:۸
Background image

سمینار آگاهی دهی از قانون اساسی تحت عنوان" مکلفیت پولیس ملی در تطبیق قانون اساسی افغانستان" در قوماندانی امنیه ولایت کابل دایر گردید

این سمینار با حضور داشت قضاوتیار محمد عارف حافظ عضو و منشی کمیسیون، محمد ضیاء فرهمند رئیس دیپارتمنت ارتباط و آگاهی از قانون اساسی، متخصصین دیپارتمنت متذکره و شماری از افسران و سربازان. . .

باز گشت به اخبار