ورکشاپ آگاهی دهی از قانون اساسی برگزار گردید.

icoic_admin
چهارشنبه ۱۳۹۹/۹/۵ - ۵:۴۰
01

ورکشاپ دو روزه تحت عنوان «آگاهی دهی از قانون اساسی افغانستان» توسط کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی به همکاری اکادمی علوم افغانستان با اشتراک دکتر سید ابوبکر متقی عضو کمیسیون مستقل نظارت برتطبیق قانون اساسی، سر محقق دکتر محمد علم اسحاق زی معاون علوم بشری اکادمی علوم افغانستان، محقق دکتر نورالله کوثر عضو علمی اکادمی علوم، سید حمیدالله موسویان رئیس روابط فرهنگی اکادمی علوم، محمد ضیا فرهمند رئیس دیپارتمنت ارتباط و آگاهی از قانون اساسی، محمد ادریس برمک مشاور حقوقی مقام کمیسیون، لطف الله رحیمی و محمد خلیل قیامی متخصصین دیپارتمنت متذکره، و شماری از کارمندان اکادمی علوم افغانستان بتاریخ 2 و 3 قوس سال روان در تالار آن اداره برگزار گردید.

موضوعات آتی در این ورکشاپ مورد بحث قرار گرفت:

02

روز اول

ورکشاپ با تلاوت آیات چند از کلام الله مجید آغاز گردید، بعد از پخش سرود ملی سرمحقق دکتور محمد علم اسحاق زی معاون علوم بشری اکادمی علوم در سخنان افتتاحیه خویش ضمن خیر مقدم گویی از تمام اعضای علمی و اداری اکادمی علوم و کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی جهت اشتراک شان در ورکشاپ متذکره اظهار داشت: قانون اساسی برای انتظام نظام های بشری یک اصل ضروری پنداشته میشود و قانون اساسی برای بار نخست در سال ۱۷۸۸ میلادی در امریکا وضع گردید که بعداً در روشنایی این قانون، قوانین دیگر نظر به ضرورت تدریجاً وضع گردید. در افغانستان پس از توافقنامه بن، کمیسیونی برای بحث بالای محتوای قانون اساسی ایجاد شد که تأکید بر آن داشت تا قانون اساسی وضع گردد که موضوعات همچو رشد اقتصادی، تامین حقوق بشر، تأمین آزادی بیان و سایر مولفه های دموکراسی در نصوص و احکام آن نهفته باشد. در نهایت آخرین قانون اساسی افغانستان در سال ۱۳۸۲ در قید ۱۲ فصل و ۱۶۲ ماده ترتیب و در همین سال (۱۳۸۲) توسط حامد کرزی رئیس جمهور حکومت انتقالی توشیح و به نشر رسید.

به گفته اسحاق زی، برای وضع قانون اساسی افغانستان، قوانین اساسی ۶۲ کشور جهان مطالعه گردید و در روشنایی مطالعات انجام شده با توجه به شرایط اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی افغانستان این قانون وضع گردیده است. او علاوه کرد، قانون اساسی افغانستان از جمله قوانینی است که مشرف و استوار به تمام شئون اسلامی بوده و یکی از قانون های قوی و برجسته جهان به شمار میرود. همچنان منحیث بزرگترین سند یا وثیقه ملی ارزش‌ها و اصول دموکراسی نوین نیز در آن تسجیل یافته است.

سپس دکتور سید ابوبکر متقی عضو کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی در باره اهمیت قانون اساسی سخنرانی نموده، افزود:

قانون اساسی برای اولین بار در تاریخ بشر در اسلام وضع گردید، زمانی که حضرت محمد مصطفی از مکه به مدینه منوره هجرت کرد، قانون اساسی را به خاطر تنظیم حکومتداری خوب در قید ۴۸ ماده تدوین کرد که از آن جمله ۲۵ ماده آن در مورد حقوق اتباع بود. قانون اساسی افغانستان برگرفته از محتویات دین اسلام است، اهمیت قانون اساسی در زندگی انسان ها مانند آب است و هر حکومت و هر دولتی که قانون اساسی نداشته باشد، مثل زمین صحرایی بدون آب می باشد.

به گفته وی، قانون اساسی در جهان امروزی از نگاه تدوین به دو نوع است که یکی آن را مدون میتوان گفت و دیگرش را غیر مدون و از نگاه شکلیات و ساختار قانون اساسی به دو نوع است قانون اساسی سخت که تعدیل آن آسان نیست و قانون اساسی نرم که تعدیل آن آسان بوده و میشود که بعضی از ماده های آن را مطابق نیازمندی روز به سادگی تعدیل کرد.

06

سپس محقق دکتور نورالله کوثر مقاله خویش را تحت عنوان اصل تفکیک قوا و بعد از آن محمد ضیاء فرهمند رئیس دیپارتمنت ارتباط و آگاهی از قانون اساسی سخنرانی خویش را پیرامون نگرش بر تفسیر قانون اساسی ضرورت ها و چالش های آن ارائه نمود.

03

روزدوم

نخست در مورد قانون اساسی گرایی و معلومات مختصر در مورد کمیسیون مستقل نظارت برتطبیق قانون اساسی توسط محمد ضیا "فرهمند " رییس دیپارتمنت ارتباط واگاهی از قانون اساسی ارایه گردید.

موصوف در مورد تاریخچه قانون اساسی افغانستان در گذر تاریخ معلومات همه جانبه ارائه نموده، روی خاستگاه، اصول و ارزش های مندرج قانون اساسی موجود به اشتراک کنندگان توضحیاتی مفصل ارائه نمود.

04

سپس محمد ادریس "برمک" مشاور حقوقی مقام کمیسیون در باره جایگاه فرامین تقنینی در قانون اساسی افغانستان معلومات اکادمیک ارایه نموده، افزود:

فرق بین فرمان تقنینی و قانون در نحوه طی مراحل آن تبیین شده می تواند، چون قانون مصوبه مجلسین شورای ملی است که به توشیح رییس جمهور رسیده باشد ولی فرمان تقنینی چنین تشریفاتی را طی نمی کند، او گفت: نظر به صراحت حکم ماده (79) قانون اساسی حکومت بعد از توشیح رئیس جمهور میتواند در حالات خاص فرمان تقنینی ترتیب نماید. همچنین نظر به صراحت حکم ماده (60) قانون اساسی افغانستان، رییس جمهور در رأس دولت جمهوری اسلامی افغانستان قرار داشته و صلاحیت های خود را در عرصه های اجرائیه؛ تقنینیه وقضاۀیه مطابق به احکام قانون اساسی اعمال می کند. که فرامین تقنینی نمونه ای از صلاحیت های تقنینی رئیس جمهور می باشد.

05

در اخیر ورکشاب متذکره، توسط محترم سرمحقق دکتر محمد علم اسحاق زی مثبت و مؤثر ارزیابی شده و از هیأت رهبری کمیسیون نظارت برتطبیق قانون اساسی جهت برگزاری ورکشاپ یادشده سپاس گذاری و قدردانی بعمل آمد، ضمناً موصوف خواهان برگزاری همچو ورکشاپ ها وسمینارهای علمی و اکادمیک از جانب کمیسیون در آینده گردید.

تازه ترین اخبار

سه‌شنبه ۱۳۹۹/۱۰/۲۳ - ۹:۲۵
Background image

جلسه همآهنگی پلان عمومی و پلان های‌عمل سال مالی 1400 کمیسیون برگزار شد

جلسه همآهنگی طرح پلان عمومی و پلان‌های عمل  (Action Plans) سال مالی 1400کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی امروز تحت ریاست دکتر سید ابوبکر متقی عضو کمیسیون و رئیس جلسه همآهنگی. . .

یکشنبه ۱۳۹۹/۱۰/۲۱ - ۵:۱۱
Background image

وزارت دفاع ملی از هفدهمین سالگرد تصویب قانون اساسی تجلیل به عمل آورد

این محفل با حضور داشت شاه محمود میاخیل معاون اول وزارت دفاع ملی، دکتر عبدالله شفایی عضو و وارسی کننده کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی، نعمت الله احمدزی رئیس حقوق این وزارت،. . .

شنبه ۱۳۹۹/۱۰/۲۰ - ۷:۳۳
Background image

خلاصه ای متن سخنرانی دکتر سید ابوبکر متقی عضو کمیسیون و رئیس کمیته مرکزی برگزاری هفته تجلیل از قانون اساسی در مراسم هفدهمین سالگرد تصویب قانون اساسی که در هوتل انترکانتیننتال برگزار شده بود.

بسم الله الرحمن الرحيم

بعد از تقدیم احترامات فايقة

آقایان و خانم ها خوش آمدید و صفا آوردید.

من شخص تشریفاتی نیستم، بناء نمی خواهم نام های تک تک شما را بگیرم زیرا همه ای شما بزرگ،. . .

باز گشت به اخبار