مراسم ختم قرآن عظیم شان و اتحاف دعا به روح مرحوم داکتر عبدالرؤوف هروی عضو کمیسیون برگزار گردید.

icoic_admin
چهارشنبه ۱۳۹۹/۶/۲۶ - ۱۰:۵۱
016

کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی بتارخ 25 سنبله 1399 مراسم ختم قرآن عظیم شان و اتحاف دعا به روح مرحوم داکتر عبدالرؤوف هروی عضو کمیسیون را در تالار وزارت اقتصاد برگزار نمود.

در این مراسم محترم داکتر عبدالله شفایی عضو و وارسی کننده کمیسیون، محترم داکتر سید ابوبکر متقی عضو کمیسیون،  محترم استاد لطف الرحمن سعید استاد دانشگاه عضو ومعاون اسبق کمیسیون، محترم داکتر فرامز تمنا استاد دانشگاه و تحلیل گر مسایل بین المللی، محترم داکترعبدالله عطایی رئیس تعلیمات قضایی دادگاه عالی،محترم رحمت نور صدیقی وارسی کننده امور ریاست عمومی دارالانشاء،رؤسا، آمرین، فامیل مرحوم هروی و تمامی کارکنان کمیسیون اشتراک ورزیده بودند.

017

برنامه با تلاوت آیات چند از کلام الله مجید توسط  محترم قاری هدایت الله انیس آغاز گردید. متعقاباً؛ قانونپوه محترم داکتر محمد قاسم هاشمزی رئیس عمومی کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی که نسبت سفر رسمی به خارج از کشور بسر می برند، تسلیت خویش را ذریعه پیام صوتی بمناسبت درگذشت مرحوم داکتر هروی ابراز و ارسال داشته بودند به نشر سپرده شد.

010

در ادامه،  محترم داکتر عبدالله شفایی ضمن تسلیت به خانواده و همکاران داکتر هروی از شرکت مقامات و شخصیت های ملی در مراسم تدفین و ختم قرآن کریم یادبود مرحوم هروی ، ابعاد شخصیتی داکتر هروی را در دو بخش مورد بحث قرار داد: نخست :شخصیت علمی: داکتر هروی در فقه و اصول از معتبرترین و قدیمی ترین دانشگاه جهان اسلام یعنی الازهر سند دکتری گرفت. تسلط او بر اصول و فقه مقایسوی میان مذاهب اسلامی بی نظیر بود. دوم: بُعد اخلاقی و انسانی داکتر هروی: ایشان انسانی فوق العاده فرهیخته ، خوش اخلاق، صادق و متواضع بود. در وجود او باورها، احساسات ، خواسته ها، گفتار و رفتارش باهم هماهنگ بود. در مجموع او شخصی طرفدار عدالت و مخالف تبعیض و تعصب به همه اقسامش بود.

011

متعاقبآ، محترم داکتر سید ابوبکر متقی عضو کمیسیون، تسلیت خویش را به فامیل مرحوم هروی عرض نموده و افزود: جای  تاثر و تأسف است که ما دانشمندی را که  سال ها درس آموخت و تدریس و تالیف کرد، از دست دادیم و فقدان او را با روح و جسم خود احساس کردیم. مرحوم آرزو داشت تا یک افغانستان نوین، با امن و خودکفا که تمام مردم در صلح و آرامش در آن بسر برند، شاهد باشد. اما مرگ مجال تحقق این آرزو را برایش نداد. او افزود ایشان از جمله نادر دانشجویان افغان بود که ازدانشگاه  الازهر مصر مدارک لیسانس، ماستری و دکترای خویش را در حوزۀ فقه و قانون اسلامی از الازهر به دست آورده بود. مرحوم یک شخصیت حلیم، متواضع و صبور، و  رفیق شفیق، دوست و عزیز بنده در دوران تحصیل و غربت بود.

012

در ادامه برنامه ، محمد ضیا فرهمند رئیس دیپارتمنت ارتباط و آگاهی از قانون اساسی ، گزارش فعالیت های چهارساله مرحوم شادروان داکتر هروی را برای اشتراک کنندگان برنامه به خوانش گرفت و خاطرات خویش را از جرئت، تلاش،تواضع و وطن دوستی مرحوم هروی برای حاضران بیان نمود.

همچنان، محترم داکترعبدالله عطایی رئیس تعلیمات قضایی دادگاه عالی، پیام تسلیت خویش ، قاضی القضات و دستگاه قضا را برای فامیل مرحوم هروی و همکاران مرحوم در کمیسیون تقدیم نموده و نیز در مورد ابعاد شخصیتی مرحوم هروی صحبت های همه جانبه ایراد نمود.

015

 در ادامه، هریک محترم استاد لطف الرحمن سعید استاد دانشگاه عضو ومعاون سابق کمیسیون سخنرانی نموده و همچنین استاد عبدالمجید وثیق برادر بزرگ مرحوم هروی در مورد خاطرات و زندگی مرحوم سخن گفته و از کمیسیون و دوستان مرحوم هروی بابت برگزاری مراسم تشکری نمود.  

در اخیر، ویدیوی کوتاه از کارکردهای مرحوم زنده یاد هروی  بعنوان خاطره ای برای اشتراک کنندگان برنامه به نشر رسید. و مراسم با قرائت دعائیه ختم قرآن عظیم الشأن پایان یافت.

0164

تازه ترین اخبار

سه‌شنبه ۱۳۹۹/۷/۱ - ۱۱:۲۰
Background image

نشست هماهنگی کمیسیون با مؤسسه حمیده برمکی برگزار گردید.

 نشست هماهنگی کمیسیون مستقل نظارت برتطبیق قانون اساسی  با مؤسسه حمیده برمکی  در راستای تفاهم روی برنامه های مشترک پیرامون برنامه های آگاهی دهی از قانون اساسی توسط مؤسسه حمیده برمکی. . .

سه‌شنبه ۱۳۹۹/۷/۱ - ۸:۴۴
Background image

سمینار آگاهی از قانون اساسی در پوهنتون خصوصی جهان برگزار گردید.

کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی با همکـــاری پوهنتون خصوصی جهان سمینار یک روزه آگاهی از قانون اساسی را تحت عنوان « نظارت از تطبیق و حمایت از قانون اساسی افغانستان» دو‌شنبه 31. . .

چهارشنبه ۱۳۹۹/۶/۲۶ - ۱۰:۵۱
Background image

مراسم ختم قرآن عظیم شان و اتحاف دعا به روح مرحوم داکتر عبدالرؤوف هروی عضو کمیسیون برگزار گردید.

کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی بتارخ 25 سنبله 1399 مراسم ختم قرآن عظیم شان و اتحاف دعا به روح مرحوم داکتر عبدالرؤوف هروی عضو کمیسیون را در تالار وزارت اقتصاد برگزار نمود.

در. . .

باز گشت به اخبار