سمینار آگاهی دهی از احکام قانون اساسی در وزارت امور زنان تدویر یافت

icoic_admin
شنبه ۱۳۹۹/۱۲/۱۶ - ۱۰:۳۷
101

کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی این سمینار یک روزه را تحت عنوان"گفتمان بررسی حقوق و وجایب زنان در قانون اساسی افغانستان" به هدف فهم احکام قانون اساسی و نقش و جایگاه زنان در قانون اساسی را برای کارکنان وزارت امور زنان در تالار کنفرانس های آن وزارت برگزار نمود.

این سمینار با حضور داشت قضاوتیار محمد عارف حافظ عضو و منشی کمیسیون، حسنا جلیل معین پلان و پالیسی وزارت امور زنان، محمد ضیاء فرهمند رئیس دیپارتمنت ارتباط و آگاهی از قانون اساسی کمیسیون، روئسای وزارت یاد شده، متخصصین دیپارتمنت متذکره و شماری از کارکنان آن وزارت تدویر شد.

نخست قضاوتیار محمد عارف حافظ عضو و منشی کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی ضمن تشکری از هیئت رهبری وزارت امور زنان بخاطر همکاری در تدویر این سمینار گفت:"بی خبری از قانون اساسی عذر پنداشته نمی شود و آگاهی از آن برای همه شهروندان الزامیت دارد، بدین اساس آگاهی دهی از احکام قانون اساسی، یکی از برنامه های این کمیسیون بوده و مطابق به پلان عمل و قانون کمیسیون در سرتاسر کشور این سمینار ها عملی می گردد."

موصوف علاوه کرد که این کمیسیون در سال 1399 به مناسبت تجلیل از هفته تصویب قانون اساسی در همکاری با 44 ادارات دولتی در مرکز و ولایات، توانسته است کنفرانس های بزرگداشت از هفته تصویب قانون اساسی را به هدف آگاهی دهی از احکام و اهمیت قانون اساسی برای شهروندان دایر نماید.

منشی کمیسیون در رابطه به جایگاه زنان در قانون اساسی صحبت نموده و گفت:"بر مبنای قانون اساسی فعلی برای زنان حقوق زیادی در نظر گرفته شده که بدون شک این موارد به سادگی بدست نیامده است و ما باید آگاهی از آن را سر مشق زندگی خود قرار داده و از ارزش های این قانون دفاع همه جانبه نماییم."

قاضی حافظ در مورد ماده های 3 و 7 قانون اساسی به صورت مختصر معلومات داده و از اشتراک کنندگان سمینار خواست تا از قانون اساسی آگاهی کامل داشته باشند و زمینه تطبیق آن را در سطح اداره و اجتماع خویش فراهم نمایند.

01

در ادامه حسنا جلیل معین پلان و پالیسی وزارت امور زنان ضمن سپاسگزاری از مسئولین کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی جهت برگزاری این سمینار، پیرامون موضوع برنامه صحبت نموده و گفت:"برای ما زنان افغانستان جای بسیار خرسندی و افتخار است که دارای چنین قانون اساسی هستیم که در آن آزادیهای اجتماعی، سیاسی و اقتصادی زنان برجسته شده است.

معین پلان و پالیسی پیرامون ماده های 33 و 44 قانون اساسی صحبت نموده و گفت که مطابق بر قانون اساسی، دولت مکلف است تا به منظور ایجاد توازن و انکشاف تعلیم برای زنان، بهبود تعلیم کوچیان و امحای بی سوادی در کشور، پروگرامهای مؤثر طرح و تطبیق نماید، که خوشبختانه این برنامه ها در حال تطبیق شدن است.

01

سپس محمد ضیاء فرهمند رئیس دیپارتمنت ارتباط و آگاهی از قانون اساسی، مروری بر علل پیدایش و انگیزه های قانون اساسی صحبت های همه جانبه نموده و نیز در مورد مزیت ها و چالش های قانون اساسی اشاره کرده و گفت:"ارزشهای این قانون باید مورد حمایت قرار گیرد، چون برخورداری بدون تبعیض از حقوق و ارزشهای قانون اساسی به طور یکسان و مساوی در نظر گرفته شده است که این خود از مزیت های قانون اساسی تلقی می گردد."

همچنان لطف الله رحیمی متخصص دیپارتمنت ارتباط و آگاهی از قانون اساسی کمیسیون، طی پریزنتیشنی پیرامون "نگاهی به حقوق اساسی اتباع در قانون اساسی و جایگاه زنان در قانون اساسی، به اشتراک کنندگان سمینار معلومات همه جانبه ارائه نمود.

تازه ترین اخبار

یکشنبه ۱۴۰۰/۱۲/۲۲ - ۵:۵
Background image

رؤسا و مشاور حقوقی مقام کمیسیون در سمینار آنلاین محکمه قانون اساسی کشور منگولیا اشتراک نمودند

این سمینار به هدف عملکرد قانون اساسی فراملی در روابط بین المللی معاصر و انسجام بیشتری محکمه قانون اساسی کشور منگولیا و نهاد های همتای آسیایی و اروپایی آن تدویر یافت.

در این سمینار. . .

یکشنبه ۱۴۰۰/۱۲/۱ - ۵:۱۷
Background image

سرپرست کمیسیون با سرپرست وزارت امور خارجه کشور در دفتر کاری شان ملاقات نمود

دکتر سید ابوبکر متقی سرپرست کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی با مولوی امیر خان متقی سرپرست وزارت امور خارجه پیرامون گسترش روابط دو طرف، چالش ها و فعالیت های این کمیسیون بحث و. . .

دوشنبه ۱۴۰۰/۱۱/۲۵ - ۸:۱۰
Background image

سرپرست کمیسیون با معاون دوم ریاست الوزراء امارت اسلامی ملاقات نمود

دکتر سید ابوبکر متقی سرپرست کمیسیون در این ملاقات با مولوی عبدالسلام حنفی معاون دوم ریاست الوزرا که در دفتر کاری شان تدویر یافت همچنان دو طرف پیرامون اهمیت و جایگاه، مشکلات و فعالیت های. . .

باز گشت به اخبار