سمینار آگاهی دهی از احکام قانون اساسی در وزارت امور زنان تدویر یافت

icoic_admin
شنبه ۱۳۹۹/۱۲/۱۶ - ۱۰:۳۷
101

کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی این سمینار یک روزه را تحت عنوان"گفتمان بررسی حقوق و وجایب زنان در قانون اساسی افغانستان" به هدف فهم احکام قانون اساسی و نقش و جایگاه زنان در قانون اساسی را برای کارکنان وزارت امور زنان در تالار کنفرانس های آن وزارت برگزار نمود.

این سمینار با حضور داشت قضاوتیار محمد عارف حافظ عضو و منشی کمیسیون، حسنا جلیل معین پلان و پالیسی وزارت امور زنان، محمد ضیاء فرهمند رئیس دیپارتمنت ارتباط و آگاهی از قانون اساسی کمیسیون، روئسای وزارت یاد شده، متخصصین دیپارتمنت متذکره و شماری از کارکنان آن وزارت تدویر شد.

نخست قضاوتیار محمد عارف حافظ عضو و منشی کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی ضمن تشکری از هیئت رهبری وزارت امور زنان بخاطر همکاری در تدویر این سمینار گفت:"بی خبری از قانون اساسی عذر پنداشته نمی شود و آگاهی از آن برای همه شهروندان الزامیت دارد، بدین اساس آگاهی دهی از احکام قانون اساسی، یکی از برنامه های این کمیسیون بوده و مطابق به پلان عمل و قانون کمیسیون در سرتاسر کشور این سمینار ها عملی می گردد."

موصوف علاوه کرد که این کمیسیون در سال 1399 به مناسبت تجلیل از هفته تصویب قانون اساسی در همکاری با 44 ادارات دولتی در مرکز و ولایات، توانسته است کنفرانس های بزرگداشت از هفته تصویب قانون اساسی را به هدف آگاهی دهی از احکام و اهمیت قانون اساسی برای شهروندان دایر نماید.

منشی کمیسیون در رابطه به جایگاه زنان در قانون اساسی صحبت نموده و گفت:"بر مبنای قانون اساسی فعلی برای زنان حقوق زیادی در نظر گرفته شده که بدون شک این موارد به سادگی بدست نیامده است و ما باید آگاهی از آن را سر مشق زندگی خود قرار داده و از ارزش های این قانون دفاع همه جانبه نماییم."

قاضی حافظ در مورد ماده های 3 و 7 قانون اساسی به صورت مختصر معلومات داده و از اشتراک کنندگان سمینار خواست تا از قانون اساسی آگاهی کامل داشته باشند و زمینه تطبیق آن را در سطح اداره و اجتماع خویش فراهم نمایند.

01

در ادامه حسنا جلیل معین پلان و پالیسی وزارت امور زنان ضمن سپاسگزاری از مسئولین کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی جهت برگزاری این سمینار، پیرامون موضوع برنامه صحبت نموده و گفت:"برای ما زنان افغانستان جای بسیار خرسندی و افتخار است که دارای چنین قانون اساسی هستیم که در آن آزادیهای اجتماعی، سیاسی و اقتصادی زنان برجسته شده است.

معین پلان و پالیسی پیرامون ماده های 33 و 44 قانون اساسی صحبت نموده و گفت که مطابق بر قانون اساسی، دولت مکلف است تا به منظور ایجاد توازن و انکشاف تعلیم برای زنان، بهبود تعلیم کوچیان و امحای بی سوادی در کشور، پروگرامهای مؤثر طرح و تطبیق نماید، که خوشبختانه این برنامه ها در حال تطبیق شدن است.

01

سپس محمد ضیاء فرهمند رئیس دیپارتمنت ارتباط و آگاهی از قانون اساسی، مروری بر علل پیدایش و انگیزه های قانون اساسی صحبت های همه جانبه نموده و نیز در مورد مزیت ها و چالش های قانون اساسی اشاره کرده و گفت:"ارزشهای این قانون باید مورد حمایت قرار گیرد، چون برخورداری بدون تبعیض از حقوق و ارزشهای قانون اساسی به طور یکسان و مساوی در نظر گرفته شده است که این خود از مزیت های قانون اساسی تلقی می گردد."

همچنان لطف الله رحیمی متخصص دیپارتمنت ارتباط و آگاهی از قانون اساسی کمیسیون، طی پریزنتیشنی پیرامون "نگاهی به حقوق اساسی اتباع در قانون اساسی و جایگاه زنان در قانون اساسی، به اشتراک کنندگان سمینار معلومات همه جانبه ارائه نمود.

تازه ترین اخبار

چهارشنبه ۱۴۰۰/۵/۲۰ - ۸:۳۹
Background image

سمینار آگاهی دهی از قانون اساسی تحت عنوان"بررسی حقوق اساسی اتباع در قانون اساسی افغانستان" در اداره تنظیم امور زندان ها تدویر یافت

این سمینار از سوی کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی با حضور داشت دکتر سید آقا موسوی نژاد رئیس تدقیق فرامین اداره تنظیم امور زندان ها، محمد ضیاء فرهمند رئیس دیپارتمنت ارتباط و. . .

چهارشنبه ۱۴۰۰/۵/۲۰ - ۸:۳۳
Background image

یافته‌های نظارتی کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی از برخی پوهنتون‌های خصوصی با مقامات وزارت تحصیلات عالی شریک ساخته شد

یافته های نظارتی کمیسیون نشان می دهد که ماده های ۴۲، ۴۵ و ۴۶ قانون اساسی، در شماری از پوهنتون های خصوصی در مرکز و ولایات نقض گردیده است.

بدین منظور جلسۀ تحت ریاست قانونپوه دکتر محمد. . .

چهارشنبه ۱۴۰۰/۵/۱۳ - ۱۱:۸
Background image

سمینار آگاهی دهی از قانون اساسی تحت عنوان" مکلفیت پولیس ملی در تطبیق قانون اساسی افغانستان" در قوماندانی امنیه ولایت کابل دایر گردید

این سمینار با حضور داشت قضاوتیار محمد عارف حافظ عضو و منشی کمیسیون، محمد ضیاء فرهمند رئیس دیپارتمنت ارتباط و آگاهی از قانون اساسی، متخصصین دیپارتمنت متذکره و شماری از افسران و سربازان. . .

باز گشت به اخبار