بیوگرافی محترم قضاوتیار محمدعارف حافظ عضو کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی

 

محترم قضاوتیار محمد عارف حافظ فرزند حاجی محمد داوود، در سال ۱۳۵۵هـ.ش در ولسوالی پریان ولایت پنجشیر چشم به جهان گشوده است. نامبرده حافظ قرآن کریم بوده و تحصیلات ابتداییاش را در مکتب کرپیتاپ ولسوالی پریان ولایت پنجشیر به پایان رسانیده وبعداً جهت ادامه تحصیلات عازم شهر پشاور شده و سند فراغت صنف دوازدهم را در سال ۱۳۷۱ هـ.ش ازمدرسه الهجرت آن شهر ، به دست آورد.

آقای حافظ پس از اتمام دوره بکلوریا شامل مدرسه امام ابوحنیفه «رح» شهر کابل گردیده وسند فراغت صنف چهاردهم را از مدرسه مذکور درسال ۱۳۷۴ هـ.ش، حاصل نموده است.

وی درسال  ۱۳۸۱ هـ.ش، سند لیسانس را  در رشته فقه وقانون پوهنځي شرعیات از پوهنتون کابل به‌دست آورده و درسال ۱۳۹۱ هـ.ش، به هدف ادامه تحصیلات عالی شامل پوهنتون آزاد اسلامی واحد کابل شده و درسال ۱۳۹۲ در رشته حقوق جزا و جرم شناسی بین ­الملل عمومی سند ماستری اش را از این پوهنتون مذکور به دست آورده است.

آقای حافظ دوره ستاژ قضایی شانرا درکمیسیون مستقل اصلاحات عدلی وقضایی در سال ۱۳۸۳ هـ.ش، در کابل به پایان رسانید. وی همچنان با سپری نمودن دوره ستاژ قضاء به کسب تخصص علوم قضایی نایل  و بر اساس فرمان (۱۵۶)مورخ ۲۳/۴/۱۳۸۳ ریاست جمهوری انسلاک قضایی شانرا  حاصل نموده است.

از قضاوتیار حافظ رساله­ های متعددی در امور حقوقی- قضایی به رشته تحریر در آمده که از آن جمله می­توان به عناوین ذیل اشاره کرد:

  • سیاست جنایی قضایی افغانستان در مورد خشونت علیه زنان (تیزس ماستری )؛
  • عقد وکالت از دیدگاه فقه وقانون (پایان نامه لیسانس)؛
  • طرز رهنمود رسیدگی به دعاوی مدنی در محاکم افغانستان وتبصره های از حقوق بشر«Global rights»؛
  • رهنمود کار های عملی در امور قضایی از مرحله کشف جرم الی صدور حکم قطعی ونهایی «Global rights» ؛
  • سیستم حقوقی افغانستان (منول)؛
  • حقوق فامیل (منول) ؛
  • حقوق طفل(منول)؛

همچنین مقالات متعددی در خصوص مسائل حقوقی- قضایی،  به قلم آقای حافظ در مجلات معتبر ملی منتشر گردیده که از آن جمله می­توان به مقالات ذیل اشاره کرد:

۱.     حق میراث زنان در شریعت اسلام؛

۲.      منابع شریعت؛

۳.      منابع قانون؛

۴.      سن رشد برای اطفال؛

۵.      تاریخچه تدوین قوانین؛

۶.      زن منحیث قاضی، شاهد ومتضرر؛

۷.     ازدواج واحکام آن.

قضاوتیار حافظ در سیمینار­های معتبر بین المللی در کشور­های ترکیه، مصر و مراکش اشتراک ورزیده و در بسیاری از سیمینار­های ملی که از طرف نهاد (USAID)، (Global rights)، (IDLO)در ولایت­های مختلف افغانستان در خصوص مسائل حقوق بشر، حقوق زنان در اسلام و قوانین ملی  برگزار گردیده، به صفت مربی اشتراک ورزیده است.

آقای حافظ از پانزده سال بدین سو در بخش­ های مختلف خدمت نموده است. وی مدتی در پوهنځي های حقوق و علوم سیاسی و شرعیات پوهنتون کابل و پوهنځي حقوق و علوم سیاسی پوهنتون البیرونی مشغول تدریس برنامه ستاژ حقوقی دفتر گلوبل رایتس بوده است.

موصوف از سال ۱۳۸۳ بدین­سو به  صفت قاضی و رییس محکمه در محاکم مختلف کشور ایفای وظیفه نموده است که عمده ترین قضایای مدنی و جزایی ذیل را مورد بررسی قرار داده است:

۱. صدور فیصله ­ها وحل و فصل قضایای مدنی در بیشتر از ۲۰۰۰ دو هزار قضیه (حقوق و وجایب اشخاص، احوال شخصیه،  قضایای عقود، میراث، شفع، ملکیت اموال منقول وغیر منقول ، دیون ...)

۲. حل وفصل قضایای جزایی وصدور فیصله‌ها در بیشتراز ۱۰۰۰ یک هزار قضیه (جزای عمومی، جرایم علیه امنیت ومنفعت عامه،  جرایم تروریستی، جرایم ناشی از جعل و تزویر، جرایم اختلاس وسایر موارد دیگر ).

۳. اجرای وثایق (ابرا خط ­ها، اصلاح خط­ ها، وصایت خط ­ها و وثایق حقوق شهدا و معلولین ...)

موصوف قبل از اینکه به عنوان عضو کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی، از پارلمان افغانستان رأی اعتماد بگیرد، به صفت رییس دیوان مدنی محکمه ابتدائیه حوزه دوم شهر کابل ایفای وظیفه می­نمود.

 

وی به تاریخ هفتم جدی ۱۳۹۴ پس از اخذ ۱۳۱ رأی اعتماد از اصلِ ۱۸۷ رأی، از ولسی جرگه افغانستان و بر مبنای حکم شماره(۱۱۸ ) مورخ ۱۰/۱۰/۱۳۹۴ مقام ریاست جمهوری در بست خارج رتبه به عنوان عضو کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی، انتخاب گردید.