بیوگرافی داکتر عبدالرؤوف هروی عضو کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی

بیوگرافی داکتر عبدالرؤوف هروی عضو کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی

داکتر عبدالرؤوف هروی فرزند الحاج محمد اسلم، در سال ۱۳۴۶ در ولسوالی انجیل ولایت هرات دیده به جهان گشود. موصوف تحصیلات ابتدایی اش را بین سالهالی ۱۳۵۳ - ۱۳۵۸تا صنف هفتم در مکتب متوسطه تلابه ابوالولید فراگرفت، ادامه دروس خود را در لیسه عالی مجاهد پشاور پاکستان تاسطح بکلوریا به پیش برد و در سال ۱۳۶۴ از لیسه یاد شده سند فراغت به دست آورد. داکتر هروی تحصیلاتش را در رشته تربیه معلم تا سطح فوق بکوریا در سال ۱۳۶۷ در دیار مهاجرت در شهر پشاور ادامه داد. وی تحصیلات عالی اش را در مقطع لیسانس بنابر علاقمندی وافری که نسبت به  علوم اسلامی و ادبیات زبان عربی داشت، از رشته « تعلیمات اسلامی و ادبیات زبان عربی» پوهنتون الازهر در سال ۱۳۷۱ به درجه جید به‌دست آورد. آقای هروی تحصیلات ماستری اش را در رشته « فقه اسلامی مقایسوی» در سال ۱۳۷۹ از پوهنتون الازهر با نمرات عالی کسب نمود. موصوف مرحله‌ی دکترا (phd) خود را در رشته «فقه اسلامی مقایسوی با قوانین وضعی» در پوهنتون الازهر کشور مصر فراگرفت و درسال ۱۳۸۸ بالاترین سند تحصیلی خود را کسب نمود.  از آن پس وارد افغانستان شد تا در خدمت هموطنانِ عزیز خود قرار گیرد واز اندوخته هایش در راستای بازسازی امور حقوقی و فرهنگی کشور استفاده شود.

داکتر هروی در بیشتر از ۲۰  سیمینار معتبر علمی ملی و بین المللی در خصوص مسائل حقوقی و مسائل فقهی به عنوان عضو فعال اشتراک ورزیده و به بیشتر از پنج کشور دنیا سفر های علمی- تحقیقاتی داشته است.

داکتر هروی آثار علمی معتبری را به زبان های فارسی  وعربی تألیف  و ترجمه نموده است، که از آن جمله می توان به  آثار ذیل اشاره کرد:

 • « التلفیق فی الفتوی و اثره علی قوانین الاحوال الشخصیه دراسه فقهیه مقارنه»؛
 •  «دراسه و تحقیق کتاب التجرید ا ز امام ابوالحسن القدوری»؛
 •  «مناهج الفقهاء فی الاستنباط الاحکام»؛
 • «حقوق خانواده در نظام حقوقی افغانستان و فقه اسلامی»؛
 • ترجمه کتابِ «اخلاق پسندیده از دیدگاه اسلام» تألیف داکتر احمد عمر هاشم، رییس اسبق پوهنتون الازهر؛

افزون بر تألیفات فوق حدود ده مقاله علمی تحقیقی در خصوص مسائل حقوقی و فقهی در نشریات معتبر علمی از داکتر هروی منتشر شده، مقالات ذیل را  که  بعضاً در مجله عدالت ارگان نشراتی وزارت عدلیه به نشر رسیده، می­توان به‌گونه نمونه یاد آوری کرد:

 •  قانون و چگونگی طی مراحل آن در افغانستان؛
 •  حقوق زن از دیدگاه اسلام؛
 •  قانون اساسی و اسلام؛
 •  نظریه عقد در فقه و قانون؛
 • احکام ازدواج و مقدمات آن در فقه اسلامی؛
 • طلاق در فقه اسلامی و نظام حقوقی افغانستان؛
 • شروط وقوع طلاق؛

داکتر هروی در بخش های مختلف به‌ویژه امور حقوقی، خبرنگاری  و نویسندگی دارای تجربه کافی است؛ موصوف از سال ۱۳۷۲ تا ۱۳۸۹ به صفت نطاق، نویسنده و مترجم در رادیوتلویزیون مصر ایفای وظیفه نموده و همزمان به صفت خبرنگار و مدیر دفتر رادیو آزادی در شرق میانه مشغول ارائه خدماتِ خبرنگاری بود.

وی بین سالهای ۱۳۸۴- ۱۳۸۹ به صفت استاد زبان و ادبیات دری و فن ترجمه در پوهنتون الازهر مصر، مشغول ارائه خدمات آموزشی بود.  داکتر هروی بین سال های ۱۳۸۷-۱۳۸۹ به عنوان مدیر بخش دری دارالافتای مصر انجام وظیفه کرده است. پس از برگشت به وطن به دلیل علاقمندی وافری که در ارائه خدمات تحصیلی داشت از سال ۱۳۹۰ الی اکنون مضامین شرعی و حقوقی را در سطوح ماستری و لیسانس در شماری از پوهنتون­های خصوصی تدریس میکند.

داکتر هروی از سال ۱۳۹۰ تا ۱۰/۱۰/۱۳۹۴ در وزارت عدلیه وظایف مهمی را در امور قانونگذاری و حقوقی با کمال امانتداری و صداقت به پیش برده است؛ وی در بست فوق رتبه به صفت مشاور وزارت عدلیه، سرپرست ریاست عمومی انستیتوت امور قانونگذاری و تحقیقات علمی- حقوقی، سرپرست ریاست عمومی حقوق، عضو شورای رهبری وزارت عدلیه و عضو هیأت تحریر مجله عدالت انجام خدمت نموده است.

داکتر هروی افزون بر آن که به زبان های پشتو، دری، عربی و انگلیسی توانایی صحبت دارد؛ قابلیت استفاده از ابزار های تکنولوژیک و مهارت های کامپیوتری را در سطح عالی نیز دارد.

داکتر هروی در هفتم جدی۱۳۹۴ پس از اخذ رأی اعتماد از طرف ولسی جرگه افغانستان و حکم شماره(۱۱۸) مورخ  ۱۰/۱۰/۱۳۹۴ مقام ریاست جمهوری به صفت عضو کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی، برای مدت چهارسال انتخاب گردیده است.