بیوگرافی داکتر سید ابوبکر متقی عضو کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی

بیوگرافی داکتر سید ابوبکر متقی عضو کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی

داکتر سید ابوبکر متقی فرزند سید احمد خان در سال ۱۳۴۳هجری در ولایت سرپل به یک خانواده متدین و روشن اندیش دیده به جهان گشود.موصوف تحصیلات ابتدایی خود را  در ولسوالی سنچارک و بعداً مرحله فوق بکلوریا را در سال  ۱۳۶۲ در مدرسه عالی ابومسلم در  ولایت فاریاب به درجه عالی به اتمام رسانیده و متعاقباً در رشته تفسیر و حدیث به دارالعلوم راولپندی کشور جمهوری اسلامی پاکستان به فراگیری دانش پرداخته و در سال ۱۳۶۶موفق به کسب شهادت نامه عالی از رشته متذکره شد. داکتر متقی ادامه تحصیلات اش را در رشته علوم شرعی در وفاق المدارس پاکستان تا مقطع لیسانس به  درجه عالی به اتمام رسانیده و در سال ۱۳۶۸ از نهاد علمی متذکره سند فراغت حاصل کرد؛ وی بنابر علاقمندی وافری که در حوزه علوم اسلامی داشت، توانست مرحله تحصیلات ماستری خود را در رشته «سیاست اسلامی و پلان اداری»  در سال ۱۳۷۶از پوهنتون بین المللی الازهر کشور جمهوری مصر به‌دست آورد. آقای متقی مرحله داکترا (phd) خود را که معتبر ترین و بلند ترین سند تحصیلی رسمی خوانده می شود، درسال ۱۳۸۴ از رشته« سیاست اسلامی، تقنین، حقوق و اصول حکومتداری» از پوهنتون بین المللی الازهر با درجه عالی اخذ نموده است.

داکتر متقی در بیشتر از ۲۰ سیمینار ملی و بین المللی در خصوص مسائل مهم حقوقی، حکومتداری و ... اشتراک ورزیده و به بیشتر از ۱۳ کشور دنیا سفرهای علمی- تحقیقاتی داشته است.

داکتر متقی یکی از نویسنده‌گان و محققین چیره دست افغانستان محسوب می شود که در عمر کوتاه توانسته بیشتر از ۴۰ عنوان اثر علمی تحقیقی را در رشته های مختلف علمی ذیل بنویسد:

«اصول حکومتداری و ضوابط پارلمانی، پلان اداری و مبادی و اهداف آن در سیستم اسلامی، جرم قتل عمدی در شریعت اسلامی، حل منازعات بین المللی توسط و سایل مسالمت آمیز از نگاه قانون بین المللی و نظام اسلامی، کار و مزد در نظام اسلامی، اثر زبان فارسی در شبه قاره هند، آزادی و نقش آن در ساختار جامعه اسلامی، صرف به روش جدید، شرح زنجانی، شرح کافیه تا منصوبات، شرح سراجی در علم میراث، سیاست داخلی و خارجی دولت اسلامی، فقه الدعوه، العقیده الصحیحه المستنبطه من الکتاب و السنه، فقه مقدماتی در مذهب حنفی، اصول اساسات علم فقه و قانون، اصول و اساسات علم روانشناسی، اصول و اساسات علم تربیه اسلامی، فقه مقایسوی و ادوار تاریخی مذاهب اسلامی، اصول اداره و مدیریت، حقوق اداری، حقوق مالی، کتاب البلاغت، اندیشه های سیاسی، اصول الفقه، اصول الحدیث، حقوق بشر، حقوق محیط زیست» وی آثار متذکره را به جامعه ی علمی اکادمیک، کشور اهداء نموده و ازین طریق تا حد ممکن رسالت خود را در راستای نهادینه سازی فرهنگ پژوهش و تحقیق در کشور عزیز مان افغانستان اداء کرده است.

داکتر متقی از سال ۱۳۸۱ تا سال ۱۳۸۶ رسالت استادی را در رشته های ادبیات زبان فارسی و اوزبیکی در پوهنتون الازهر، علوم شرعی و زبان عربی را در اکادمی سعود الباطین کویتی و پوهنځی شرعیات پوهنتون کابل به عهده داشته و ازین طریق به قشر روشن اندیش جامعه مصدر خدمت واقع شده است. موصوف بین سالهای ۱۳۸۵- ۱۳۸۸ به عنوان رییس امور قانون کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی ایفای وظیفه نموده است.

وی ضمن آن که آثار معتبر علمی را برای نهادمند سازی فرهنگِ دانش ورزی و حمایت از آموزش به جامعه علمی افغانستان تقدیم نموده؛ دست به ایجاد مراکز علمی زده تا سهم کوچک و در حد توان اش را در جهت بازسازی پایه های معرفت و زدودنِ جهل و تاریکی از جامعهی فلاکت بارِ افغانستان داشته باشد؛ که از آن جمله می توان از تأسیس کانون علمی الازهر، تربیه معلم خصوصی زهرا (رض)، لیسه خصوصی نسوان زهرا(رض)، اکادمی علوم قرآنی زهرا (رض) ویژهِ خواهران، و موسسه تحصیلات عالی الازهر یاد کرد.

داکتر متقی افزون بر آنکه به زبان های پشتو، فارسی، اوزبیکی، اردو، ترکی، عربی، انگلیسی و زبان های رایج در کشور های آسیای میانه تسلط کامل دارد، توانایی استفاده از ابزار های تکنولوژیک و کامپیوتری را در سطح عالی نیز دارد.

داکتر متقی در هفتم جدی۱۳۹۴ پس از اخذ رأی اعتماد از طرف ولسی جرگه افغانستان و حکم شماره(۱۱۸) مورخ  ۱۰/۱۰/۱۳۹۴ مقام ریاست جمهوری به صفت عضو کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی، برای مدت چهارسال انتخاب گردیده است.