بزرگداشت از شانزدهمین سالگرد تصویب قانون اساسی در اداره انرژی هستوی.

icoic_admin
یکشنبه ۱۳۹۸/۱۱/۶ - ۴:۵۷
003

مراسم تجلیل از شانزدهمین سالگرد تصویب قانون اساسی قبل از ظهر شنبه 5 دلو، در اداره انرژی هستوی دایر گردید. این محفل با حضور محترم دکتور عبدالله شفایی عضو کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی، محترم دوکتور طاهر شاران رئیس عمومی اداره انرژی هستوی، محترم دوکتور صادق باقری مشاور حقوقی مقام معاونیت دوم ج.ا.ا، محترم زاهد الله زاهد معاون اداره، رؤسا و کارمندان اداره انرژی هستوی در تالار جلسات آن اداره برگزارشد.

محترم دکتور عبدالله شفایی عضو کمیسیون مستقل نظارت برتطبیق قانون اساسی،از برگزار کنندگان این محفل ابراز تشکری نموده و افزود: قانون اساسی افغانستان اساسی ترین و بالاترین قانون درمیان قوانین دیگر است. سایر قوانین باید در چارچوب قانون اساسی نوشته شود، ضمناً دکتور شفایی با اشاره به این که در دنیا حدود سه قرن و در افغانستان یک قرن قانون اساسی رواج یاقته که قبل از آن قانون نویسی یا قانون نگاری به شکل امروز وجود نداشت. اما به اساس روشنگری‌ها، تلاش مصلحان و فیلسوفان اجتماعی کم کم بشر به این نتیجه رسید که جمع شدن قدرت در دست یک فرد باعث فساد، ظلم و استبداد شده و آزادی هایی که برای انسان وجود دارد نباید زیر پا شود.

002

همچنان وی با اشاره به فلسفه وجودی قانون اساسی اضافه نمود: تمام جوامع انسانی مرکب از اقوام، مذاهب، نژاد و سلیقه‌های مختلف می‌باشند. با توجه به این مسأله نیاز است تا مردم قانون اساسی را به عنوان یک مبنای مشترک، وثیقه‌ ملی و قرار داد اجتماعی پذیرفته، احترام نموده و در زندگی سیاسی و اجتماعی خویش تمام ماده‌های آن را عملی سازند.

003

همچنین در این محفل دوکتورطاهر شاران رئیس عمومی اداره انرژی هستوی، پیرامون اهمیت قانون اساسی سخن گفته و افزود: قانون اساسی یک سند معتبر برای تمام  کشورها است که ما نیز قانون اساسی مدرن و جامع داریم که بنیاد اساسی تشکیل دولت ما بوده و تجلیل و فهم از آن وظیفه تمام شهروندان مملکت است تا بتوانیم به کمک این قانون، حقوق و امتیازاتی که در قانون اساسی تعریف شده در جامعه خود احیاء کنیم . برعلاوه دوکتور شاران وظایف، صلاحیت‌ها و فعالیت اداره هستوی را نیز برای اشتراک کنندگان مجلس معلومات ارائه نمود.

در ادامه دوکتور صادق باقری مشاور حقوقی معاونیت دوم ریاست جمهوری اسلامی افغانستان در سخنانی در مورد جایگاه، مبنا و ساختار قانون اساسی به اشتراک کنندگان معلومات مفیدی ارائه نمود.

در اخیر جلسه با اهدای جایزه به برندگان مسابقه قانون اساسی توسط مقامات فوق‌الذکر و دعای خیر به فلاح مردم افغانستان خاتمه یافت.

تازه ترین اخبار

یکشنبه ۱۳۹۸/۱۲/۴ - ۱۱:۴۶
Background image

جلسه کمیسیون مستقل نظارت برتطبیق قانون اساسی برگزار شد.

 کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی بتاریخ 4 حوت سال روان تحت ریاست قانونپوه دکتور محمد قاسم هاشمزی رئیس کمیسیون با حضور اعضای آن کمیسیون تشکیل جلسه داد.

نخست، منشی کمیسیون از. . .

چهارشنبه ۱۳۹۸/۱۱/۳۰ - ۱۱:۳۹
Background image

نقض مواد قانون اساسی در ارگان های عدلی و قضایی.

 کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی بتاریخ 27 دلو سال روان تحت ریاست قضاوتیار محمد عارف حافظ  منشی کمیسیون، دکتور سید ابوبکر متقی عضوکمیسیون و نمایندگان ادارات ستره محکمه، لوی. . .

چهارشنبه ۱۳۹۸/۱۱/۳۰ - ۱۱:۳۳
Background image

یافته های کمیسیون: نقض ماده 42 قانون اساسی توسط  وزارت مالیه کشور

 کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی بتاریخ 27 دلو سال روان تحت ریاست محترم قانونپوه دکتور محمد قاسم هاشمزی رئیس کمیسیون، محترم قضاوتیار محمد عارف حافظ  منشی کمیسیون، محترم دکتور. . .

باز گشت به اخبار