برگزاری سیمینار آگاهی دهی از قانون اساسی در ولایت بدخشان

icoic_admin
دوشنبه ۱۳۹۸/۹/۴ - ۵:۰
014

کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی بتاریخ 29 عقرب سال جاری سیمینار آگاهی از قانون اساسی را تحت عنوان " قانون اساسی گرایی در صدمین سال استقلال افغانستان در تالار دانشکده زراعت دانشکاه بدخشان  برگزار نمودند.

در این سیمینار علاوه بر محترم قانونپوه دکتور محمد قاسم هاشمزی رئیس کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی، محترم دکتور عبدالرؤوف " هروی" عضو کمیسیون مستقل نظارت برتطبیق قانون اساسی، محترم  محمد ضیا فرهمند رئیس دیپارتمنت ارتباط و آگاهی عامه، محترم اختر محمد خیر زاده معاون و سرپرست مقام ولایت بدخشان، محترم پوهنمل نیازمحمد ذاکری معاون علمی و سرپرست دانشگاه بدخشان ،  استادان، محصلین و اعضای جامعه مدنی نیز اشتراک ورزیده بودند.

این سیمینار با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید آغاز گردیده سپس محترم پوهنمل نیازمحمد ذاکری معاون علمی و سرپرست دانشگاه بدخشان ضمن خوش آمدید به مهمانان و ابراز قدردانی از کمیسیون اظهار نمود که همه نهاد ها  قانون اساسی را منحیث یک وثیقه ملی و با ارزش در اجراآت و گفتمان های خویش مورد عمل قرار دهند.

010

نخست محترم قانونپوه دکتر محمد قاسم "هاشمزی" رئیس کمیسیون مستقل نظارت برتطبیق قانون اساسی، ضمن قدردانی از مقام ولایت بدخشان و دانشگاه بدخشان که زمینۀ برگزاری سمینار مذکور را فراهم نموده اند، روی مواد مختلف قانون اساسی، پریزنتشن توضیحی خویش را با تمرکز بر مواد ( 4، 27، 71، 73، 100،121 و 157) قانون اساسی  ارائه نمودند، که مورد توجه اشتراک کنندگان قرار گرفته و در اخیر به پرسش های استادان و محصلین دانشگاه بدخشان در مورد قانون اساسی پاسخ ارائه نمودند.

 سپس محترم دکتر عبدالرؤوف " هروی" عضو کمیسیون مستقل نظارت برتطبیق قانون اساسی پیرامون شورای ملی در قانون اساسی، پریزنتشن خویش را با تمرکز بر فصل پنجم قانون اساسی و مواد مربوط به آن ارائه نموده و قانون اساسی را از لحاظ علمی تعریف نمودند، محترم دکتر هروی از ماده 81 الی 109 قانون اساسی، برای اشتراک کنندگان توضیح داده و در اخیر به سوالات اشتراک کنندگان مبنی بر نحوۀ تشکیل شورای ملی، وظایف و صلاحیت های مربوط به آن در قانون اساسی، پاسخ ارائه نمودند که مورد استقبال اشتراک کنندگان قرار گرفت.

011

 متعاقبآ، محترم محمد ضیا " فرهمند " رئیس دیپارتمنت ارتباط و آگاهی از قانون اساسی تحت عنوان (حکومت در قانون اساسی افغانستان) پریزنتشن خویش را برای اشتراک کنندگان با تمرکز برمواد 71 تا 80 قانون اساسی، ارائه نموده و به پرسش های اشتراک کنندگان در این زمینه پاسخ ارائه نمودند.

012

 همچنان محترم اختر محمد خیر زاده معاون و سرپرست مقام ولایت بدخشان یاد آورشدند که نیروهای جوان و تحصیل کرده در بدخشان با یک ظرفیت خوبی پرورش یافته و با وجودیکه ما چهل سال در جنگ  قرار داریم اما نیروهای هم هست که به قانون اساسی و منافع ملی کشور ارزش بیشتر قایل اند وما منحیث مسئول ارگانهای محلی بدخشان این اطمینان را میدهیم که  ازتطبیق قانون اساسی و حاکمیت قانون همیشه دفاع نموده و در سرلوحه اجراآت خویش قرار میدهیم.

013

در اخیر، محترم دکتر محمد قاسم هاشمزی رئیس کمیسیون مستقل نظارت برتطبیق قانون اساسی سمینار یکروزه را ارزیابی نموده فرمودند که:  هدف ما از آمدن در ولایت بدخشان این است که قانون اساسی، ارزش ها و احکام آن باید در تمام ولایات، ولسوالی ها و قصبات کشور عزیزما افغانستان به شکل درست مورد تطبیق قرار گیرد که در این زمینه کمیسیون تا حال به 20 ولایت افغانستان طی سه سال برنامه های متعددی را داشته و این برنامه ها هم چنان گسترش خواهد یافت.سیمینار با دعائیه خیر و فلاح مردم و کشور به پایان رسید.

تازه ترین اخبار

سه‌شنبه ۱۳۹۹/۵/۷ - ۹:۲۳
Background image

تجلیل از روز بیرق ملی کشور در کمیسیون مستقل نظارت برتطبیق قانون اساسی

 

تجلیل از روز بیرق ملی کشوردر کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی

مراسم تجلیل از روز بیرق ملی کشور صبح امروز سه شنبه "۷ اسد"  با حضور محترم قضاوتیار محمدعارف حافظ عضو و منشی. . .

سه‌شنبه ۱۳۹۹/۵/۷ - ۹:۱۴
Background image

روز بیرق ملی کشور مبارک باد

روز بیرق ملی کشور مبارک باد

 

ماده نزدهم قانون اساسی افغانستان:

بیرق افغانستان  مرکب است از: سه قطعه  با رنگ های سیاه، سرخ و سبز  که به صورت  عمودی، به اندازه های مساوی، از چپ به. . .

چهارشنبه ۱۳۹۹/۴/۲۵ - ۷:۵۸
Background image

جلسه کاری دیپارتمنت نظارت بر ادارات دولتی کمیسیون مستقل نظارت برتطبیق قانون اساسی برگزار شد.

جلسه کاری دیپارتمنت نظارت از تطبیق قانون اساسی در ادارات دولتی، کمیسیون مستقل نظارت برتطبیق قانون اساسی بتاریخ  23 سرطان 1399 هـ . ش تحت ریاست محترم محمد عارف حافظ عضو و منشی کمیسیون با. . .

باز گشت به اخبار