برگزاری سیمینار آگاهی از قانون اساسی در وزارت اطلاعات و فرهنگ

icoic_admin
سه‌شنبه ۱۳۹۸/۴/۱۸ - ۶:۳۰
01

 

برگزاری سیمینار آگاهی از قانون اساسی در وزارت اطلاعات و فرهنگ  

 

کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی به تاریخ ۲۱ جوزا سال روان با همکاری وزارت اطلاعات و فرهنگ، سیمینار یک روزۀ آگاهی از قانون اساسی را تحت عنوان « گفتمان نقش جوانان در حمایت از قانون اساسی افغانستان» در تالار آن وزارت برگزار کرد.

در این سیمینار  محترم داکتر عبدالرووف هروی عضو کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی، محترم محمد اجمل شاپور معین جوانان وزارت اطلاعات و فرهنگ ، محترم محمد ضیا "فرهمند" رئیس دیپارتمنت ارتباط و آگاهی عامه از قانون اساسی ، رؤسا و شمارِ زیادی ازکارمندان وزارت اطلاعات و فرهنگ اشتراک ورزیده بودند.

سیمینار با تلاوت آیات چند از کلام الله مجید توسط قاری حکمت الله ظهیر آغاز شد. سپس محمد اجمل شاپور معین جوانان  وزارت اطلاعات و فرهنگ، ضمن استقبال از برگزار کننده گان سیمینار، افزود:« قانون اساسی ما یکی از افتخارات تاریخی مردم افغانستان و دست آورد دو دهه اخیر می باشد،  این قانون نه تنها به نیازمندی کنونی  تاریخی فرهنگی و ارزش های دینی کشور  ما پرداخته بل نیاز و فراهم آوری سایر موارد عصر را برای اتباع کشور بیان کرده است.

متعاقباً محترم داکتر عبدالرووف هروی، از رهبری وزارت اطلاعات فرهنگ، در زمینه فراهم نمودن فضای سیمینار، سپاس گذاری کرده افزود«جای خرسندی و خوشی است که این برنامه در مکان با ارزش  وزارت اطلاعات فرهنگ برگزار گردیده و میخواهیم با معینیت امور جوانان  همکار باشیم ، جوانان عنصر اساسی برای تغیر مثبت در جامعه است و در راه اصلاح و ثبات سیاسی نظام مقتدر ارزش خاص خویش را دارند». همچنان وی در مورد نهاد های صیانت از قانون اساسی برای حضار در سیمینار به طور همه جانبه معلومات ارائه کرد افزود: « که به دو روش قضایی و سیاسی تقسیم می شود هر یک از این دو روش برای حراست از قانون مادر، دارای صلاحیت خاص می باشند که در راس آنها تفسیر قانون اساسی، بررسی مطابقت قوانین قانون اساسی و جلوگیری از هرنوع عمل مخالف با قانون اساسی قرار دارد »

همچنان داکتر هروی، در ادامه صحبت های خویش، کارکرد های  وزارت اطلاعات و فرهنگ را به منظور تغییر بنیادی در جامعه توسط رسانه های همگانی، مهم و با ارزش خواند و در مورد ماده ۳۴ قانون اساسی یاد آور شد«تعریف آزادی بیان و رسانه ها باید در چوکات قانون وضع شده مورد کاربرد قرار گیرد، نه آن که مشکلات را به جامعه ببار بیاورد، مانند موضوعات چون؛ اختلافات قومی، زبانی ، سمتی در کشور می باشد و رسانه ها ثبات سیاسی کشور را حفظ کرده تا از آزادی بیان استفاده سو صورت نگیرد».

 سپس محترم محمد ضیا فرهمند، رئیس دیپارتمنت ارتباط و آگاهی از قانون اساسی، پیرامون رفاء و آسایش عمومی در پرتو قانون اساسی، برای حاضرین در سیمینار به صورت همه جانبه صحبت کرد.

در اختتام محفل، پرسش های در مورد قانون و نقض قانون  از سوی اشتراک کننده گان محفل مطرح و از جانب محترم داکترهروی، پاسخ قناعت بخش برا ی آنها آرائه گردید.

سیمینار با دعای خیر و فلاح مردم و کشور به پایان رسید.

 

تازه ترین اخبار

یکشنبه ۱۳۹۸/۵/۲۷ - ۱۱:۳۸
Background image

بانوغزال حارس: به منظور از میان بردنِ فساد، ریشه های آن را باید خشکانید.

این موضوع را بانو غزال حارس، عضو پیشین کمیسیون مستقل نظارت برتطبیق قانون اساسی در مراسم تودیعی که به مناسبت انتصاب ایشان به عنوان بازرس جمهوری اسلام افغانستان، در مقرکمیسیون برگزار. . .

شنبه ۱۳۹۸/۵/۲۶ - ۱۱:۵
Background image

دستاوردهای چهار ساله حکومت

دستاوردهای چهار ساله حکومت

سه‌شنبه ۱۳۹۸/۴/۱۸ - ۹:۳۰
Background image

سیمینار آگاهی از احکام قانون اساسی برای کارمنـدان ریاست عمومی تربیت بدنی و سپورت برگزار شد.

سیمینار یک روزه آگاهی از احکام قانون اساسی زیر عنوان« قانون اساسی افغانستان و تأمین وحدت ملی»، امروز از سوی کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی برای رؤسا،کارمندان و ورشکارانِ ریاست. . .

باز گشت به اخبار