برگزاری سیمینار آگاهی از قانون اساسی در اداره ملی تنظیم امور آب

icoic_admin
سه‌شنبه ۱۳۹۸/۱۲/۱۳ - ۱۰:۲۹
01001

کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی سیمینار یک روزه را تحت عنوان « بررسی حقوق اساسی اتباع و رویکرد قانون اساسی افغانستان» قبل از ظهر روز دو‌شنبه 12 حوت 1398، به همکاری اداره ملی تنظیم امور آب ، در تالار آن اداره  دایر نمود.
این سیمینار با اشتراک  محترم دکتور عبدالرؤوف هروی  عضو کمیسسیون، محترم محمد ضیاء فرهمند رئیس دیپارتمنت ارتباط و آگاهی از قانون اساسی و متخصصین این دیپارتمنت با حضورداشت محترم محمد عارف الیاسی رئیس تفتیش داخلی اداره ملی تنظیم امور آب و شماری از کارمندان آن اداره با قرائت آیاتی چند از کلام الهی آغاز شد.

 

01011


سپس محترم محمد عارف الیاسی رئیس تفتیش داخلی اداره ملی تنظیم امور آب، ضمن خوش آمدید از مسؤولین کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی جهت برگزاری این سیمینار ابراز امتنان نموده و پیام محترم انجنیر خان محمد تکل رئیس اداره تنظیم ملی امور آب را  پیرامون قانون اساسی  در مورد بررسی حقوق اساسی اتباع در قانون اساسی افغانستان  قرائت نموده، افزود:

قانون اساسی به عنوان بزرگترین وثیقه ملی است که عدالت اجتماعی، تفکیک قوا، حدود وظایف و صلاحیت های دولت، حق آزادی بیان، حق تعلیم و کار را برای تمامی اتباع کشور تضمین می نماید. وی اذعان داشت که کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی در چوکات قانون اختصاصی خویش در جنب سایر فعالیت های خود با تدویر سیمینار های اگاهی از قانون اساسی در ادارات دولتی  به نهادینه سازی فرهنگ قانون  گذاری و صیانت از احکام قانون اساسی  کشور رسالت خود را در این زمینه ادا نموده است.

21021

متعاقباً محترم دکتور عبدالرؤوف هروی، در مورد نهاد های صیانت کننده قانون اساسی صحبت نموده و افزود: قانون اساسی یک وثیقه ملی و عالی ترین سند حقوقی یک کشور است که تمام تشکیلات دولت، وظایف و صلاحیت های قوای سه گانه، حقوق و آزادی های اساسی اتباع را در بر دارد.

همچنان وی  پیرامون نهاد های صیانت از قانون اساسی در جهان به شکل مختصر صحبت نموده ؛ افزود: اکثر ممالک دنیا که زیر چتر قانون اساسی کار می کنند، صیانت از احکام قانون اساسی را به دو روش سیاسی و قضائی بعد از تفکیک قوا تطبیق و اعمال می کنند. این نهاد ها وظیفه دارند که از هرنوع تخطی از قانون اساسی در هر سه قوه دولت جلوگیری کنند.  همچنان دکتور هروی اشاره نمود که دو اصل در قانون اساسی قابل تعدیل نیست یکی آن  اسلامیت که دین دولت جهموری اسلامی افغانستان دین مقدس اسلام است و دوم نظام جمهوری که افغانستان دولت جمهوری اسلامی، مستقل، واحد و غیر قابل تجزیه می باشد.

در ادامه، محترم محمد ضيأ فرهمند رئیس دیپارتمنت ارتباط و آگاهی از قانون اساسی در رابطه به  دولت و حکومت در قانون اساسی افغانستان معلومات ارائه نموده و روی مؤلفه های حکومت داری و صلاحیت ها و وظایف دولت در قانون اساسی صحبت های همه جانبه نمود.

 

01001

همچنین وی اظهار داشت: حکومت همان نهاد اجرایی است که متشکل از وزرا که تحت ریاست رئیس جمهور اجرای وظیفه می نمایند، تعداد وزرا و وظایف شان توسط قانون تنظیم می گردد. برعلاوه، تامین امن و نظم عامه و از بین بردن فساد اداری وظیفه حکومت بوده و رئیس جمهور مطابق به قانون اساسی صلاحیت اصدارفرامین تقنینی را داشته و مطابق ماده هفتاد و ششم  قانون اساسی حکومت برای تطبیق خطوط اساسی سیاست کشور و تنظیم وظایف خود مقررات وضع و تصویب می نماید. این مقررات باید مناقض نص یا روح هیچ قانون نباشد.  

سپس محترم لطف الله رحیمی متخصص دیپارتمنت ارتباط و آگاهی از قانون اساسی پیرامون بررسی حقوق اساسی اتباع در قانون اساسی صحبت نموده و در مورد فصل دوم قانون اساسی برای اشتراک کنندگان معلومات ارائه نمود.

تازه ترین اخبار

دوشنبه ۱۳۹۹/۱/۴ - ۶:۳
Background image

پیام تسلیت بمناسبت درگذشت میرویس مرشد

با تأسف فراوان اطلاع حاصل نمودیم که محترم میرویس مرشد مدیر محاسبه نقدی آمریت مالی و اداری ریاست عمومی دارالانشای کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی، به اثر مریضی که عاید حالش بود،. . .

سه‌شنبه ۱۳۹۸/۱۲/۱۳ - ۱۰:۲۹
Background image

برگزاری سیمینار آگاهی از قانون اساسی در اداره ملی تنظیم امور آب

کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی سیمینار یک روزه را تحت عنوان « بررسی حقوق اساسی اتباع و رویکرد قانون اساسی افغانستان» قبل از ظهر روز دو‌شنبه 12 حوت 1398، به همکاری اداره ملی. . .

یکشنبه ۱۳۹۸/۱۲/۱۱ - ۱۱:۱۷
Background image

جلسه کمیسیون مستقل نظارت برتطبیق قانون اساسی برگزار شد.

جلسۀ کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی امروز  مؤرخ 11 حوت سال روان تحت ریاست قانونپوه دکتور محمد قاسم هاشمزی رئیس کمیسیون؛ با حضور اعضای آن کمیسیون برگزار شد.

 درنخست، قضاوتیار. . .

باز گشت به اخبار