برگزاری سیمینار آگاهی از قانون اساسی درمرکز ملی آموزش های حقوقی.

icoic_admin
چهارشنبه ۱۳۹۸/۷/۱۷ - ۱۲:۱۴
00025

کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی بتاریخ 17 ميزان سال جاری سیمینار آگاهی از قانون اساسی را برای محصلان برنامه ستاژ حقوقی مرکز آموزش ‌های حقوقی دانشگاه کابل برگزار نمود. در این سیمینار علاوه بر محترم قانونپوه دکتور محمد قاسم هاشمزی رئیس کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی، محترم محمد ضیا فرهمند رئیس دیپارتمنت ارتباط و آگاهی عامه و استاد بریالی بریال آمر آموزش مرکز آموزش‌های حقوقی و ستاژران مرکز تعلیمات حقوقی نیز اشتراک ورزیده بودند. این سیمینار با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید آغاز گردید. نخست، دکتور هاشمزی رئیس کمیسیون آگاهی از قانون اساسی را برای تمامی اتباع کشوربه ‌خصوص ستاژران رشته حقوق با اهمیت توصیف کرده، در رابطه به تاریخچه ایجاد مرکز آموزش‌های حقوقی و هدف ایجاد آن معلومات تفصيلی ارائه کرد و نقش این مرکز را در راستای ارتقای ظرفیت نهاد های عدلی و قضایی مهم و حیاتی خواند و افزود: قانون اساسی اساسات حکومت را تشکیل میدهد که قوه ثلاثه مطابق به صلاحیت که برایشان داده شده عمل کنند. بر علاوه ماده 157 قانون اساسی را مورد بحث قرار داده افزود، کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی مطابق به احکام قانون تشکیل میگردد که اعضای این کمیسیون ازطرف رئیس جمهور به تایید مجلس نماینده گان تعیین میگردند و در مورد وظایف، صلاحیت‌های قانونی و تشکیلات کمیسیون را به‌گونه مفصل معلومات داده، ابراز داشت که کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی بر مبنای حکم ماده نهم قانون خویش در پاسخ به احاله‌های رییس جمهور، حکومت، شورای ملی، قوه قضائیه، کمیسیون‌های مستقل انتخابات، حقوق بشر و اصلاحات اداری و خدمات ملکی نظریه‌ها و مشوره های حقوقی، صادر می‌نماید.. متعاقبآ،قانونپوه دکتور محمد قاسم هاشمزی رئیس کمیسیون طی یک پریزنتیشن در مورد مواد مختلف قانون اساسی برای حاضرین به خصوص ماده های 4،27،71،100،103،121 و 130 به نحو تحلیلی و مقایسوی توضیحات ارائه کرد. بعدآ،استاد بریالی بریال آمرآموزش مرکز ملی آموزش حقوقی از تشریف آوری هیات کمیسیون در این سمیناراظهارسپاس نموده و همچون سمینارهای علمی را برای رشد محصلین مهم عنوان نمود. در اخیر برخی از اشتراک کنندگان سوالاتی را در رابطه به موضوع مطرح کردند، که از جانب قانونپوه دکتور محمد قاسم هاشمزی رئیس کمیسیون برایشان پاسخ های قناعت بخش ارائه گردید. سیمینار با دعائیه خیر و فلاح مردم و کشور به پایان رسید.

تازه ترین اخبار

یکشنبه ۱۳۹۸/۱۱/۶ - ۴:۵۷
Background image

بزرگداشت از شانزدهمین سالگرد تصویب قانون اساسی در اداره انرژی هستوی.

مراسم تجلیل از شانزدهمین سالگرد تصویب قانون اساسی قبل از ظهر شنبه 5 دلو، در اداره انرژی هستوی دایر گردید. این محفل با حضور محترم دکتور عبدالله شفایی عضو کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق. . .

سه‌شنبه ۱۳۹۸/۱۱/۱ - ۲۳:۲۷
Background image

از شانزدهمین سالگرد تصویب قانون اساسی در وزارت صنعت و تجارت تجلیل به عمل آمد.

مراسم تجلیل از شانزدهمین سالگرد تصویب قانون اساسی قبل از ظهر روز چهارشنبه 2 دلو، با حضور داشت  محترم دکتور عبدالله شفایی عضو کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی، محترم عبدالکریم. . .

دوشنبه ۱۳۹۸/۱۰/۳۰ - ۸:۱۳
Background image

قاضی : تطبیق احکام این قانون اساسی و سایر قوانین، دفاع از استقلال، حاکمیت ملی و تمامیت اراضی تآمین امنیت و قابلیت دفاعی کشور از وظایف دولت می باشد.

این موضوع را قضاوتیار محمدعارف حافظ منشی و عضو کمیسیون قانون اساسی، در محفلی به مناسبت از شانزدهمین سالگرد تصویب قانون اساسی در تالار وزارت دفاع ملی، یاد آور شد.

در این محفل محترم. . .

باز گشت به اخبار