از شانزدهمین سالگرد تصویب قانون اساسی در وزارت معارف بزرگداشت به عمل آمد.

icoic_admin
دوشنبه ۱۳۹۸/۱۰/۲۳ - ۷:۵۹
002

مراسم تجلیل از شانزدهمین سالگرد تصویب قانون اساسی قبل از ظهر روز شنبه 21 جدی، با حضور داشت  محترم دکتور سید ابوبکر متقی  عضو کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی، داکتر محمد ابراهیم شینواری معین تعلیمات عمومی وزارت معارف، دوکتوراسدالله محقق جهانی  مشاورارشد حقوقی وزات، روساء، آمرین و کارمندان در تالار آن وزارت برگزار گردید.

 محترم دکتور سید ابوبکر متقی عضو کمیسیون مستقل نظارت برتطبیق قانون اساسی،از برگزاری این محفل تشکری و خوشی نموده و افزود: قانون اساسی در مجموع عبارت از مجموعه قواعد ضوابط حقوقی ، ارزش، مفاهیم و مقررات عرضی و کتبی میباشد که شکل دولت ، سیستم نظام، قوه ثلاثه وصلاحیت های آنها، حقوق اتباع و وجایب آنها را ترتیب و تنظیم میکند.

001

ضمناً دکتور متقی اضافه کرد که این قانون وظایف هر اداره را مشخص نموده اگر این وزارت به شکل معیاری مسلکی و تخصصی شود و مطابق احکام قانون اساسی انجام دهد دیگر بی سوادی در جامعه نخواهد بود. به همین اساس، ماده های 16-17-43-44 و45  قانون اساسی در مورد تعلیم تربیه میباشد و آنرا به بحث گرفته و در زمینه برای بهبود معارف پیشنهادات خویش را برای حاضرین به خوانش گرفت.

در ادامه، داکتر محمد ابراهیم شینواری معین تعلیمات عمومی وزارت معارف افزود: افغانستان از جمله کشور هایی است که قانون اساسی پیشرفته داشته اما متاسفانه به دلایل همچون جنگ، فقر، بیسوادی و مداخلات کشور های بیرونی همواره در تطبیق آن به مشکل مواجه بوده ایم واین قانون اساسی است که نظم حکومت، اجتماع و حقوق بشری را تنظیم می نماید.   

003

همچنان، محترم دوکتوراسدالله محقق جهانی  مشاورارشد حقوقی،  قانون معارف را در پرتو قانون اساسی به بحث گرفته و افزود که این مسوولیت وزارت معارف است تا در حصه تزیین افکار شهروندان مطابق به قانون عمل کار تا آینده با سعادت و متضمن داشته باشیم.

علاوتاً، محترم مولوی شعیب صیقل رئیس تعلیمات اسلامی، در مورد قانون اساسی اضافه کرد که روش و اسلوب یک قانون اساسی چیزی است که در ادبیات دینی به مفاهیم گسترده و وسیع ذکر شده که بحث تربیت مسلمان اندیشمند است که هدف اساسی و فلسفی تعلیم و تربیه و برایند این پروسه عظیم تقدیم کردن فردیست که  مسلمان و اندیشمند است. 

تازه ترین اخبار

سه‌شنبه ۱۳۹۸/۱۱/۱ - ۲۳:۲۷
Background image

از شانزدهمین سالگرد تصویب قانون اساسی در وزارت صنعت و تجارت تجلیل به عمل آمد.

مراسم تجلیل از شانزدهمین سالگرد تصویب قانون اساسی قبل از ظهر روز چهارشنبه 2 دلو، با حضور داشت  محترم دکتور عبدالله شفایی عضو کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی، محترم عبدالکریم. . .

دوشنبه ۱۳۹۸/۱۰/۳۰ - ۸:۱۳
Background image

قاضی : تطبیق احکام این قانون اساسی و سایر قوانین، دفاع از استقلال، حاکمیت ملی و تمامیت اراضی تآمین امنیت و قابلیت دفاعی کشور از وظایف دولت می باشد.

این موضوع را قضاوتیار محمدعارف حافظ منشی و عضو کمیسیون قانون اساسی، در محفلی به مناسبت از شانزدهمین سالگرد تصویب قانون اساسی در تالار وزارت دفاع ملی، یاد آور شد.

در این محفل محترم. . .

شنبه ۱۳۹۸/۱۰/۲۸ - ۱۰:۵۱
Background image

تجلیل از شانزدهمین سالگرد تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی افغانستان درکشور روسیه.

به ابتکار سفارت کبرای افغانستان در روسیه و همکاری انستیتوت شرق شناسی اکادمی علوم فدراتیف روسیه، از شانزدهمین سالگرد تصویب قانون اساسی افغانستان ، بروز چهارشنبه 25 جدی  گرامیداشت به عمل. . .

باز گشت به اخبار