از شانزدهمین سالگرد تصویب قانون اساسی در وزارت صنعت و تجارت تجلیل به عمل آمد.

icoic_admin
سه‌شنبه ۱۳۹۸/۱۱/۱ - ۲۳:۲۷
001

مراسم تجلیل از شانزدهمین سالگرد تصویب قانون اساسی قبل از ظهر روز چهارشنبه 2 دلو، با حضور داشت  محترم دکتور عبدالله شفایی عضو کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی، محترم عبدالکریم ملکیار رئیس امور حقوقی، رؤسا، آمرین و کارمندان  وزارت صنعت و تجارت در تالار آن وزارت برگزار گردید.

 محترم دکتور عبدالله شفایی عضو کمیسیون مستقل نظارت برتطبیق قانون اساسی،از برگزار کنندگان محفل سپاسگزاری کرده، پیرامون ویژگی های قانون اساسی سال 1382 صحبت نموده و در مورد سیر تاریخی قانون اساسی کشور، برای اشتراک کنندگان معلومات ارائه کرده و یاد آور شد: قانون اساسی افغانستان یک وثیقه ملی است که ساختار حکومت، تفکیک قوا، و تعادل قوا را تنظیم نموده،  و در فصل دوم قانون اساسی  پیرامون حقوق و صلاحیت های اتباع بحث نموده است.

01

همچنان وی، پیرامون اعمال حاکمیت توسط حکومت بر اساس قانون اساسی گفت: که قانون اساسی در حقیقت هم تکلیف و صلاحیت حکومت را بیان نموده در مورد تطبیق قانون اساسی از دیدگاه اسلام که در زندگی اجتماعی و برای حضار در محفل معلومات ارائه کرد و افزود : تا زمانی که رسوم و عنعنات غلط  در زندگی ما حاکم باشد در حصه تطبیق آن به مشکل مواجه خواهیم شد.اگر ما خواهان  یک جامعه مدرن باشیم باید تابع قانون بوده و به این باور داشته باشیم که تنها نجات کشور از بحران ها، تطبیق قانون اساسی خواهد بود. داکتر شفایی ضمن انتقاد از برخی اقدامات خود سرانه تحت نام عناوین دینی تآکید نمود که اجرای قانون و اعمال حاکمیت تنها از صلاحیت نهاد های عدلی و قضایی و قانون کشور است، اجرای خود سرانه حدود و احکام اجتماعی اسلام باعث هرج و مرج و مخالف قانون اساسی است.

002

همچنین ایشان تنها راه نجات افغانستان را از مشکلات و بحران ها، اجرای قانون اساسی در ساحه زندگی شخصی  و امور کاری دانسته و خاطر نشان ساخت که قانونمندی باید تبدیل به باور و حکم وجدانی شخص گردد تا زمینه بهتر تطبیق فراهم و فراگیر شود.    

همچنان محترم عبدالکریم ملکیار رئیس امور حقوقی وزارت، قانون اساسی را مادر قوانین خوانده و افزود: که افغانستان از دید داشتن اسناد تقنینی غنی ترین مملکت در منطقه  می باشد و وزارت صنعت و تجارت با در نظرداشت ماده های 10-11 و13   قانون اساسی فعالیت ها و مقرره های خود را عیار ساخته و اجرایی می نماید. 

در اخیر، جلسه با آرزوی سعادت مندی و سرفرازی ملت افغانستان ختم گردی

تازه ترین اخبار

یکشنبه ۱۳۹۸/۱۲/۴ - ۱۱:۴۶
Background image

جلسه کمیسیون مستقل نظارت برتطبیق قانون اساسی برگزار شد.

 کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی بتاریخ 4 حوت سال روان تحت ریاست قانونپوه دکتور محمد قاسم هاشمزی رئیس کمیسیون با حضور اعضای آن کمیسیون تشکیل جلسه داد.

نخست، منشی کمیسیون از. . .

چهارشنبه ۱۳۹۸/۱۱/۳۰ - ۱۱:۳۹
Background image

نقض مواد قانون اساسی در ارگان های عدلی و قضایی.

 کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی بتاریخ 27 دلو سال روان تحت ریاست قضاوتیار محمد عارف حافظ  منشی کمیسیون، دکتور سید ابوبکر متقی عضوکمیسیون و نمایندگان ادارات ستره محکمه، لوی. . .

چهارشنبه ۱۳۹۸/۱۱/۳۰ - ۱۱:۳۳
Background image

یافته های کمیسیون: نقض ماده 42 قانون اساسی توسط  وزارت مالیه کشور

 کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی بتاریخ 27 دلو سال روان تحت ریاست محترم قانونپوه دکتور محمد قاسم هاشمزی رئیس کمیسیون، محترم قضاوتیار محمد عارف حافظ  منشی کمیسیون، محترم دکتور. . .

باز گشت به اخبار