برگزاری سیمینار آگاهی از قانون اساسی در ولایت کنر

کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی به همکاری اداره محلی کنر، برای کارمندان ادارات دولتی آن ولایت سیمینار  آگاهی دهی از قانون اساسی را برگزار کرد.

در این سیمینار که به تاریخ ۲۳ حمل سال ۱۳۹۸ تحت عنوان « بررسی حقوق اساسی اتباع در قانون اساسی افغانستان» برگزار شده بود، در آن علاوه بر محترم داکتر عبدالرووف هروی عضو کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی، محترم عبدالستار میرزکوال والی، داکتر گل محمد بیدار معاون ولایت اعضای شورای ولایتی و شورای علماء، روسای دوایر دولتی و شمار زیادی از کارمندان ادارات اشتراک ورزیده بودند.

این سمینار با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید و نواختن سرود ملی آغاز گردید، سپس محترم عبدالستار میرزکوال والی کنر ضمن خوش آمدید از مهمانان این سیمینار را نخستین سیمینار آگاهی از قانون اساسی خواند که به سطح ولایت کنر برگزار می شود. وی قانون اساسی نافذه را بهترین قانون اساسی به سطح منطقه خواند که در آن به مسائل اسلامی و حقوق اتباع کشور توجه ويژه مبذول گردیده است.

آقای میرزکوال در خطاب به مسوولان دولتی و مردم گفت که برای حراست از این ارزش بزرگ ملی کمر ببندند او برای تطبیق آن با هم متحد شوند. وی حمایت مردم کنر را از قانون اساسی کشور و نظام دولت جمهوری اسلامی تاکید نمود.

 

سخنان محترم داکتر عبدالرووف هروی بیشتر متمرکز به موضوع « قانون اساسی در پرتو شریعت اسلام» بود. وی با اشاره به روند تسوید، تصويب و توشیح قانون اساسی گفت که تمامی این روندها از سوی نماینده‌گان مردم و از سوی نخبه‌‌گان کشور بخصوص علمای دین  صورت گرفته است.

موصوف با اشاره به قوانین اساسی کشورهای دیگری اسلامی چون ایران و عربستان سعودی علاوه نمود که قانون اساسی افغانستان در ماده سوم مقید ساخته است که در افغانستان هیچ قانونی مغایر احکام و معتقدات دین مبین اسلام وضع شده نمی‌تواند. 

وی مردم کنر را از قانون پذیر ترین مردم افغانستان خواند و از آنها خواست که برای تطبیق هر چه بهتر وبیشتر قانون اساسی با دولت خود همکاری کنند و از قانون اساسی کشور حمایت کنند چون این نظام به اساس ماده چهارم قانون اساسی یک نظام مردمی است که حاکمیت از آن مردم است .

متعاقباً محترم محمد سلیم کریمزی استاد پوهنتون کنر با ارائه معلومات تفصيلی در مورد قانون اساسی افغانستان افزود که قانون اساسی نافذه در برابر مختلف زمینه پیشرفت کشور را فراهم ساخته است و باید دولت و مردم از آن استفاده اعظمی نمایند.

همچنان محترم محمد ضیاء فرهمند رئیس دیپارتمنت ارتباط و آگاهی از قانون اساسی برای اشتراک کننده‌‌گان در مورد  قانون اساسی گرایی معلومات داده و افزود که قانون اساسی برای نخستین بار در سطح کشور برای مردم حق اشتراک در قدرت و تعیین سرنوشت خود را فراهم کرد، زیرا قبل از آن شاهان قدرت عام و تام کشور را بر عهده می داشتند و تمامی امور را به میل خود به پيش می‌بردند.

در این سیمینار محترم محمد خلیل قیامی متخصص دیپارتمنت ارتباط و آگاهی از قانون در مورد اصول محاکم عادلانه در قانون اساسی و محترم حکمت الله ظهیر عضو مسلکی این دیپارتمنت در مورد بررسی حقو اساسی و وجایب اتباع در قانون اساسی به اشتراک کننده گان معلومات ارائه نمودند.

در بخش دیگر سیمنیار برخی از اشتراک کننده گان در رابطه به موضوع برخی پرسش هایی را مطرح کردند که از جانب محترم داکتر هروی  و داکتر بیدار معاون ولایت پاسخ های قناعت بخش را دریافت نمودند.

در اخیر سیمینار از سوی محترم داکتر گل محمد بیدار معاون والی کنر این سمینار را  مثبت ارزیابی نموده و برای بلند بردن سطح آگاهی مردم از قانون اساسی و قانون گرایی خواهان تداوم همچو سیمینارها  در کنر شد.

سیمینار با دعای خیر و فلاح مردم و کشور به پایان رسید.