تجلیل از هفته ملی قانون اساسی در مشرانو جرگه

مشرانو جرگه شورای ملی افغانستان طی مراسمی در هماهنگی با کمیسیون مستقل نظارت برتطبیق قانون اساسی به تاریخ ۲۴ جدی سال روان از پانزدهمین سالروز تصویب قانون اساسی تجلیل به‌عمل آورد.

این مراسم که در آن محترم قانونپوه داکتر محمد قاسم هاشمزی رييس کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی، محترم محمد علم ایزدیار نائب اول مشرانو جرگه، مولوی محی الدین منصف رییس کمیسیون تقنین و عدلی و قضایی مشرانو جرگه و شماری از سناتوران و کارمندان دارالانشای این اداره اشتراک نموده بودند،  محفل با تلاوت آیات چند از کلام الله مجید و سرود ملی آغاز شد.

نخست محترم محمد علم ایزدیار پانزدهمین سالروز تصویب قانون اساسی را به اشتراک کنندگان تبریک گفته، افزود که فقط باید با تجلیل از این هفته اکتفا نشود، بلکه همه ساله باید مشکلات موجود فراراه تطبیق احکام قانون اساسی بررسی گردیده و برای حل آن پلان‌های مقتضی روی‌دست گرفته شوند، تا از این طریقه زمینه حاکمیت قانون در کشور فراهم شود.  

وی افزود که کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی در راستای جلوگیری از نقض قانون اساسی صرف نقش نظارت کننده دارد که این کار باعت برخی مشکلات شده است و باید در آینده نقش اجرائيوی نیز به این کمیسیون داده شود.

سپس محترم قانونپوه داکتر محمدقاسم هاشمزی در سخنان خود ضمن ابراز تبریکی به‌مناسبت پانزدهمین سالگرد تصویب قانون اساسی در رابطه به وظایف و صلاحیت‌های کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی به اشتراک کنندگان معلومات ارائه کرد.

وی همچنان گفت که فیصله‌های کمیسیون در راستای حاکمیت قانون و جلوگیری از نقض قانون اساسی نقش مشورتی دارد، اما با آنهم  ما تلاش داریم که با جلوگیری از نقض قانون اساسی، زمینه را برای حاکمیت قانون در کشور فراهم کنیم.

سپس محترم مولوی غلام محی الدین منصف در رابطه به تاریخچه، ارزش و تطبیق قانون اساسی به اشتراک کنندگان معلومات داده، افزود که ارزش قانون زمانی مطرح می‌شود که بر جامعه حاکم باشد و مردم و دولت به احکام آن ارج بگذارند.

در اخیر محترم تیمورشاه قویم معاون رياست دارالانشای مشرانو جرگه از کمیسیون مستقل نظارت از تطبیق قانون اساسی ابراز امتنان کرد که با راه اندازی همچو مراسم زمینه را برای بلند بردن سطح آگاهی مردم از احکام قانون اساسی و نهادینه شدن قانون گرایی در کشور فراهم می‌سازد.