تجليل از هفته ملی تصويب قانون اساسی در اداره لوی څارنوالی

 اداره لوی څارنوالی کشور در هماهنگی با کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی به‌تاریخ ۲۳ جدی سال جاری از هفته ملی تصویب قانون اساسی کشور تجلیل به عمل آورد.

در این مراسم محترم قضات‌یار محمد عارف حافظ معاون کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی، لوی څارنوال کشور محترم فرید حمیدی، مرستيالان، رؤسا و برخی از کارمندان این اداره اشتراک نموده بودند،

محفل با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید و نواختن سرود ملی آغاز شد. نخست محترم فرید حمیدی با اشاره به روند تصویب قانون اساسی نافذه کشور، در مورد اهمیت این قانون صحبت نموده و آنرا نه تنها دست‌آورد لویه جرگه سال ۱۳۸۲ بلکه، ثمره مبارزات چندین دهه افغان‌ها خواند که بالاخره موفق شدند تا قانون اساسی را تصویب کنند که در سطح منطقه بی نظیر خوانده می‌شود.

وی څارنوالان را نخستین مدافعان حقوق و وجایب اتباع دانسته که در سراسر کشور از حقوق و آزادی های آن دفاع می‌کنند.

سپس محترم قضاوت‌یار محمد عارف حافظ ضمن سخن‌رانی خود، از لوی څارنوالی کشور ابراز امتنان نمود که همه ساله از هفته تصویب قانون اساسی با مراسم پرشکوه تجليل به‌عمل می‌آورد. وی با اشاره به ماده ۱۳۴ قانون اساسی، از کارمندان اداره لوی څارنوالی خواست تا در اجراآت شان اصل استقلالیت را رعایت نموده و در پرتو قوانین نافذه کشور اجراآت نمایند.

وی همچنان گفت: صیانت از حقوق و وجایب اتباع به‌گونه مستقیم به لوی څارنوالی ارتباط می‌گیرد و این نهاد باید در رابطه نقش پر رنگتری ايفا کند.

در اخیر محترم داکتر غلام حیدر علامه مرستيال بخش تعقیب عدلی لوی څارنوالی پيرامون قانون اساسی و عدالت جزايی صحبت نموده و افزود که در کشورهای پیشرفته مردم، دولت‌ها و جوامع مدنی خود را با قوانین نافذه شان عیار ساخته اند، که در نتیجه جوامع و کشورهای مذکور از مزایای بهتر قانون‌مداری برخوردار شده اند.

وی از حکومت، جامعه مدنی و مردم خواست تا خود را با قوانین نافذه عیار سازند و در اجراآت شان احکام قوانین را در نظر بگيرند.

این مراسم با دعائیه خیر و فلاح مردم و کشور به پایان رسید.