تجلیل از پانزدهمین سالگرد تصویب قانون اساسی

کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی از پانزدهمین سالگرد تصویب قانون اساسی افغانستان، چهار شنبه 19 جدی 1397 طی محفل با شکوهی با حضور جلالتمآب داکتر عبدالله رییس اجرائیه حکومت وحدت ملی، رییس و اعضای کمیسیون، اعضای کابینه، نمایندگان مردم در شورای ملی، نخبگان، اساتید دانشگاه و اعضای جامعه مدنی تجلیل به‌عمل آورد.

پس از تلاوت آیاتی از کلام الله مجید و پخش سرود ملی، ابتدا محترم قانونپوه داکتر محمد قاسم هاشمزی رییس کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی به ایراد سخن پرداخت. رییس کمیسیون پانزدهمین سالگرد تصویب قانون اساسی را به تمامی ملت افغانستان تبریک و تهنیت گفته، ابراز داشت که قانون اساسی به عنوان وثیقه ملی مردم افغانستان است و بر مبنای آن دولت و نظام سیاسی کشور تشکیل گردیده است.

قانونپوه هاشمزی تلاش در جهت تطبیق و نهادینه شدن احکام قانون اساسی را مسؤولیت تمامی شهروندان افغانستان دانسته، ابراز داشت که باید در راستای از بین بردن رویه‌ها و رفتارهای خلاف قانون اساسی سعی کنیم و نگذاریم که احکام قانون اساسی نقض گردد.

قانونپوه هاشمزی، وظیفه کمیسیون را، نظارت از تطبیق احکام قانون اساسی دانسته، بیان داشت که کمیسیون در گذشته با یک سری مشکلات داخلی مواجه بود که این امر بالای امور مسلکی کمیسیون تأثیر منفی گذاشته بود، اما خوشبختانه امروز این مشکلات وچالش‌ها حل گردیده است.

ایشان علاوه کرد که در این اواخر شماری از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری صحبت از برگزیدن سه معاون برای مقام ریاست جمهوری می‌کنند، در حالی‌که این نوع ابراز نظر کاملاً خلاف احکام قانون اساسی می‌باشد و نباید اراده‌ی نقض قانون اساسی در میان مردم ایجاد شود. وی عمده ترین چالش در راستای تطبیق احکام قانون اساسی را فضای جنگی و نبود امنیت در برخی از ساحات کشور عنوان کرد.

سخنران بعدی این محفل محترم قضاوتیار محمد عارف حافظ معاون کمیسیون بود که گزارش نقض احکام قانون اساسی را بیان نموده و طی سخنانی، تأخیر در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، عدم رسیدگی به دوسیه‌های متهمین و مظنونین در میعاد مشخص آن، ایجاد، ادغام و لغو ادارات دولتی بر مبنای فرمان مقام ریاست جمهوری و عدم تصویب برخی از قوانینی که در قانون اساسی پیش بینی گردیده است را به‌عنوان درشت‌ترین موارد عدم تطبیق و نقض احکام قانون اساسی عنوان کرد.

در ادامه محترمه سیما سمر رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر، صحبت نموده یاد آور شد که تطبیق احکام قانون اساسی باعث مصؤونیت تمامی شهروندان گردیده و ما باید در برابر فرهنگ معافیت از قانون مبارزه پیگیر و جدی کنیم، زیرا اکثر زورمندان تلاش می‌کنند قانون گریزی نمایند. وی ابراز داشت تا زمانی که تطبیق قانون جنبه عمومی پیدا نکند، ما نمی‌توانیم از حاکمیت قانون به صورت لازم صحبت کنیم.

بعداً محترم مصطفی مستور وزیر اقتصاد به ایراد سخن پرداخته ابراز داشت قانون اساسی کشور اگر به شکل درست و مناسب تطبیق گردد، رفاه و توسعه در جامعه به‌میان می‌آید. وی علاوه کرد که قانون اساسی افغانستان نظام اقتصادی بازار را پذیرفته و ما تلاش می‌کنیم تا پالیسی‌ها و برنامه‌های خویش را طوری عیار کنیم که مطابق به سفارش قانون اساسی باشد و در برابر رفتارهای خلاف قانون به شکل جدی ایستادگی کنیم.

سپس محترمه بانو نادیه که قانون اساسی افغانستان را به شکل میناتوری در مدت دو و نیم سال با خط زیبا نوشته و طی جزوه‌ی ظریف آن‌را تهیه نموده بود، را به رییس کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی به پیشواز از هفته ملی قانون اساسی به‌عنوان تحفه تقدیم نموده و طی سخنانی ابراز داشت که حمایت از قانون اساسی وظیفه تمامی جوانان است.

سخنران بعدی برنامه محترم داکتر سید ابوبکر متقی بود که روی حاکمیت قانون و ارزش‌های مندرج احکام قانون اساسی صحبت کرده، در بخشی از سخنان اش ابراز داشت که قانون اساسی افغانستان در محتوا مطابق به احکام و ارزش‌های اسلامی بوده  و مخالفتی با ارزش‌های دینی ندارد و کسانی که قانون اساسی را تطبیق نمی‌کنند، در واقع با احکام اسلامی مخالفت می‌کنند. وی افزود که قانون اساسی آئینه کشور است و تمامی شهروندان می‌توانند خود را در این آئینه بنگرند.

بعداً جلالتمآب داکتر عبدالله رییس اجرائیه حکومت وحدت ملی صحبت نموده، طی سخنانش ابراز داشت که اراده و تعهد رهبری حکومت وحدت ملی در راستای تطبیق و نهادینه شدن احکام قانون اساسی است. رییس اجرائیه در خصوص وظیفه کمیسیون ابراز داشت که با موجودیت کمیسیون مستقل نظارت برتطبیق قانون اساسی ضرورتی به مرجع دیگر تفسیر قانون اساسی نیست و  تمامی ادارات دولتی موظف به پاسخگویی در برابر کمیسیون می‌باشند. از این لحاظ کمیسیون باید مورد حمایت قاطع دولت در اجرای فعالیت‌هایش قرار گیرد.

رییس اجرائیه حکومت وحدت ملی هم‌چنین ابراز داشت که در پروسه صلح ارزش‌های قانون اساسی و حقوق شهروندان افغانستان به معامله گرفته نمی‌شود و هر کسی که این چنین برداشت را داشته باشد، دچار وهم و خیال باطل شده است.

در اخیر محترم داکتر عبدالرؤوف هروی عضو و منشی کمیسیون دعائیه ختم برنامه را قرائت نمود.