برگزاری سیمینار آگاهی از قانون اساسی در ولايت کاپيسا

برگزاری سیمینار آگاهی از قانون اساسی در ولايت کاپيسا

کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی به سه شنبه چهارم ميزان سال جاری سیمینار آگاهی از قانون اساسی را تحت عنوان «حقوق و وجايب اتباع در قانون اساسی» برای محصلان و استادان پوهنتون البيرونی در ولايت کاپيسا برگزار نمود.

در این سيمینار علاوه بر محترم داکتر عبدالرؤوف هروی منشی و عضو کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی، محترم پوهنمل مشتاق احمد جاهد معاون علمي پوهنتون البيرونی، محمد ضيا فرهمند رییس ديپارتمنت ارتباط و آگاهی از قانون اساسی و ده‌ها تن از استادان و محصلان این پوهنتون نیز اشتراک نمودند.

سيمینار با تلاوت آياتی چند از کلام الله مجید آغاز شد، سپس محترم پوهنمل مشتاق احمد جاهد در سخنان افتتاحیه خود از کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی ابراز سپاس او امتنان نمود که با برگزاری همچو سیمینارها، در تلاش آگاهی دهی هموطنان از وثیقه ملی خود و نهادینه شدن اصل قانون گرایی در کشور است.  وی برگزاری این‌گونه سيمينارها را برای آگاهی محصلان مؤثر خواند و با اشاره به فصل دوم قانون اساسی، این قانون  را در سطح منطقه یگانه قانونی خواند که به اتباع خود با در نظرداشت شرایط کنونی در بخش های مختلف آزادی‌های مناسب را در نظر گرفته است.

متعاقباً محترم داکتر عبدالرؤوف هروی با اشاره به روند تسوید، تصويب و تنفيذ قانون اساسی نافذه کشور روی موضوع « قانون اساسی در پرتو شريعت اسلامی» بحث نموده، ابراز داشت که خوشبختانه اصول قانون اساسی نافذه کشور در موجودیت علمای جید کشور بر مبنای شريعت اسلامی وضع شده است، زیرا در ماده سوم آن آمده است که در افغانستان هيچ قانونی بر خلاف احکام و معتقدات دین مبین اسلام وضع شده نمی‌تواند که خوشبختانه مجلسین شورای ملی نیز تا هنوز هیچ قانونی را تصویب نکرده اند که خلاف معتقدات دین مبین اسلام باشد.

وی علاوه نمود که کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی این را مسؤولیت خود می داند تا برای تمامی اتباع کشور در مورد قانون اساسی آگاهی دهد.

آقای هروی روی موضوع انتخابات و شرایط جاری کشور نیز بحث نمود و از اشتراک کنند‌گان سيمينار خواست تا بر مبنای ماده چهارم قانون اساسی با استفاده از حق رأی خود، در تعیین سرنوشت کشور شان سهیم شده، وجیبه دینی و ملی خود را ادا کنند.

بعد از آن محترم محمد ضيا فرهمند صبحت نموده نخست با مطرح کردند این پرسش که « قانون اساسی چيست؟» و دریافت نظریات برخی از اشتراک کنندگان در مورد قانون اساسی معلومات مختصر ارائه کرد و از زمان غازی امیر امان الله خان الی اکنون در مورد تاریخچه قانون اساسی در کشور روشنی انداخت.

متعاقباً برخی از اشتراک کنندگان در رابطه به موضوع سوالاتی را مطرح کردند، که از جانب محترمین داکتر هروی، جاهد و فرهمند پاسخ های قناعت‌‌بخش ارائه شد.

 

در اخیر سیمینار یاد شده، از سوی معاون علمی پوهنتون البیرونی مثبت ارزیابی شده و تدویر همچو سیمینارها را در آگاهی مردم از قانون اساسی و نهادینه شدن فرهنگ قانون پذیری در کشور مهم خواند.