برگزاری سیمینار آگاهی از قانون اساسی در ولسوالی چهار آسیاب

در سيمينار یک ‌روزه‌یی که به‌‌تاریخ ۱۲ ثور سال جاری تحت عنوان «حقوق و وجایب اتباع در قانون اساسی افغانستان» در تالار کنفرانس‌های ولسوالی چهار آسیاب  ولایت کابل برگزار شده بود، تعدادی از وکلای گذر، بزرگان قومی، نماینده‌گان نهادهای اجتماعی، مسوولان و کارمندان آن ولسوالی اشتراک ورزیده بودند.

سیمینار با تلاوت آیات چند از کلام الله مجید آغازشد.

سخنران نخست این سيمینار محترم الحاج کفیل صاحبإنظر، رئیس شورای وکلای گذر چهار آسیاب بود که ضمن خوش آمدید مهمانان، در رابطه به اهمیت این سیمنیار در تطبیق قانون معلومات داده، گفت«خوشحالم که مردم افغانستان، تحت یک چتر و به‌ طور یک سان زنده‌گی می‌کنند، چون قانون اساسی مانند رهنما، تمام حقوق و وجایب مارا مشخص کرده است » .

وی علاوه کرد که قانون اساسی نیاز های مردم کشور را در نظر گرفته و فصل دوم آن حقوق و وجايب اتباع کشور را به‌‌گونه اساسی بیان داشته است.

متعاقباً محترم خلیل قیامی، متخصص ديپارتمنت ارتباط و آگاهی از قانون اساسی کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی، پیام  مقام عالی کمیسیون را که به همین مناسبت فرستاده شده بود، برای حضار در سیمنیار قرائت کرد.

سپس محترم الحاج محمد سید، منشی شورای اجتماعی چهار آسیاب با اشاره به عبور لین برق و فاصله نصپ پایه های آن ، اعمار بند برق شاه توت وعبور سرک از بالای زمین اهالی ولسوالی چهار آسیاب، که تا هنوز استملاک و تصفیه نشده است، از نقض ماده ۴۰ قانون اساسی یاد آوری نموده، افزود: «ماده ۴۰ قانون اساسی در مورد  مصؤنیت املاک شخصی وضاحت دارد اما دولت طی این مدت نتوانسته است به مشکلات ما رسیده‌گی نماید، که این کار باعثت ایجاد فاصله میان مردم و دولت شده است و ما خواهان حل آن از سوی دولت هستیم».

 در ادامه محترم لطف الله رحیمی متخصص ریاست ارتباط و آگاهی از قانون اساسی پيرامون حقوق اتباع و قانون اساسی گرایی به اشتراک  کننده‌گان معلومات مفصل ارائه کرد.

سپس محترم محمد خليل قیامی پیرامون اصول محاکمات عادلانه و حقوق اساسی مظنونین، متهمین و محکومین، در پرتو احکام قانون اساسی صحبت نموده و در این رابطه به اشتراک کننده‌گان توضیحات لازم ارائه کرد.

در پايان برخی از اشتراک کننده‌‌گان در رابطه به موضوع پرسش‌هایی را مطرح کردند، که از سوی مخصصین کمیسیون، برایشان پاسخ‌های قناعت بخش ارائه شد.

سیمینار پس از ارزیابی با دعائیه خیر و فلاح مملکت به پایان رسید.