دیدار رییس کمیسیون با مشاور حقوقی یوناما

 دیدار رییس کمیسیون با مشاور حقوقی یوناما    

محترم قانونپوه داکتر محمد قاسم هاشمزی رييس کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی قبل از ظهر روز چهارشنبه ۲۹ حمل سال جاری با میخایل لیکنر مشاور بخش حقوقی، عدلی و قضایی یوناما یا دفتر سیاسی ملل متحد در کابل دیدار و گفتگو کرد.در این جلسه محترم قضاوت‌يار محمد عارف حافظ معاون و محترم داکتر عبدالرووف هروي منشي کميسيون نيز حضور داشتند.

در این دیدار محترم هاشمزی ضمن خوش‌آمدید از میخایل لیکنر، روی برنامه‌ها و پلان‌های پنج ساله کمیسیون صحبت نموده و گفت که این اداره به‌منظور نظارت بهتر احکام قانون اساسی به‌خصوص احکام مرتبط به حقوق اتباع کشور پلان‌ها جامع و قابل اجراء را روی دست دارد.

وی همچنان پیرامون چگونگی تطبیق ماده هفتم قانون اساسی در مورد کنوانسیون‌ها و معاهداتی‌که دولت افغانستان به آن ملحق شده است، معلومات ارائه نموده و چالش‌های موجود فراراه این موضوع را مشخص ساخت.

متعاقباً محترم قضاوت‌یار محمد عارف حافظ معاون کمیسیون پيرامون طرح تعدیلی قانون کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی معلومات داده و افزود که طرح این قانون فعلاً تحت بررسی قرار دارد و بعد از اخذ نظریات دیپارتمنت‌ها و تأیید اعضاء کمیسیون جهت طی مراحل به وزارت عدلیه ارسال خواهد شد.

آقای حافظ در مورد صلاحیت‌های تفسیر قانون اساسی گفت که حکومت و قوه مقنینه تفسیر قانون اساسی را از صلاحیت های کمیسیون می‌دانند اما ستره محکمه این صلاحت را بر مبنای ماده ۱۲۱ قانون اساسی مختص به خود می‌داند، در حالی‌که تفسیر قانون اساسی در این ماده صراحت ندارد.

وی در راستای تطبیق ماده هفتم قانون اساسی خواهان همکاری ادارت بین المللی به‌خصوص يوناما شد.

سپس محترم داکتر عبدالرووف هروی منشی کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی پيرامون برگزاری برنامه های اگاهی از قانون اساسی در چهارده ولایت کشور و همچنان برخی ادارت دولتی در مرکز معلومات داده و این برنامه ها را در خصوص اگاهی مردم از احکام قانون اساسی مهم خواند، زیرا برنامه‌های متذکره بستر بهتر تطبیق احکام قانون اساسی را برای اتباع کشور فراهم می‌سازد و  سطح آگاهی مردم را ارتقاء خواهد داد.  

وی از تداوم و گسترش این برنامه ها به سایر ادارات و ولایات خبر داد.

در اخیر محترم میخایل لیکنر ضمن ستایش از اقدامات کمیسیون مستقل نظارت از تطبیق قانون اساسی در راستای نظارت از تطبیق احکام قانون اساسی، خواهان ایجاد یک کمیته مشترک از نماینده‌گان کمیسیون و ستره محکمه شد، تا در راستای تفسیر قانون اساسی، صلاحیت این دو نهاد را به‌گونه واضیح تفکیک نماید نامبرده گفت که ِیوناما آماده هرنوع همکاری در راستای تطبیق احکام قانون اساسی با کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی می‌باشد.