برگزاری سیمینار دو روزه آگاهی از قانون اساسی در ولایت ننگرهار

برگزاری سیمینار دو روزه آگاهی از قانون اساسی در ولایت ننگرهار

 

سیمینار دو روزه آگاهی از قانون اساسی به تاریخ ۱۶ و ۱۷ حوت سال روان درتالار مهمانانخانه شاروالی ولایت ننگرهار، برای استادان پوهنتون ها، شورای ولایتی، ریاست عدلیه و رؤسأ وکارمندانِ مقام ولایت ننگرهار  برگزار شد.

در این سیمینار که با حضور محترم داکتر عبدالروف هروی عضو کمیسیون مستقل نظارت بر تطیق قانون اساسی، محترم محمد گلاب منگل وزیر مشاور و والی ننگرهار، محترم پوهاند منگل"شیرزاد" رييس پوهنتون ننگرهار، محترم اسرار الله" مراد" وکیل شورای الایتی ننگرهار برگزار شده بود، با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید آغاز گردید.

نخست محترم گلاب منگل ازکمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی به‌منظور برگزاری این سیمینار تشکر و قدردانی نموده، آگاهی از قانون اساسی را یک امر مهم وارزنده برای تمامی مردم به‌‌ویژه کارمندان آن ولایت خواند.

وی همچنان گفت:« لازم است تا همه ما و شما از حقوق حقه خود که در مادر قوانین یا قانون اساسی تذکر یافت است، آگاه باشیم و زمانی که از حقوق و وجایب خود در قانون آگاهی داشته باشیم، حاکمیت قانون در کشور دامنه خویش را پهن  خواهد نمود و هیچ زورمندی نخواهند توانست تا قانون را نقض و یا زیر پا کند».آقای منگل اضافه کرد که منحیث والی ولایت ننگرهار در عرصه تطبیق قوانین نافذه با کارمندان آن ولایت تلاش خواهد کرد . والی ننگرهار تعهد سپرد تا جادۀ یی را به نام « جاده قانون اساسی » در ولایت ننگرهار مسما نمایند.

 در ادامه تندیس که از سوی مقام عالی کمیسیون برای والی آن ولایت مدنظر گرفته شده بود، توسط محترم داکتر عبدالروف هروی برای محترم گلاب منگل اهدا گردید.سپس محترم اسرار الله مرادپیرامون نقض قانون توسط زورمندان صحبت نموده و تطبیق قانون را بالای آنها از سوی دولت و حکومت یک وجیبه خواند.

بعداً محترم داکتر عبدالرووف "هروی"  صحبت نموده، مردم ننگرهار را در ۹۵ سال اخیر، نخستین افراد نخبه تصویب قانون در دوره امان الله خان، شمرده  و پیرامون مواد ۱، ۲ ،۳، ۱۳۰ و ۱۴۹ قانون اساسی ، برای اشتراک کننده گان سیمینار معلومات همه جانبه ارائه کرد و با اشاره  به استناد جزء اول ماده ۴ آن گفت:« حاکمیت ملی در افغانستان به ملت تعلق دارد که به‌طور مستقیم یا توسط نماینده‌گان خود آن را اعمال می کند.»

 

 

 

 

 

در ادامه محترم پوهاند منگل شیرزاد، پیرامون حقوق و وجایب اتباع در قانون اساسی صحبت کرده ویا آورد شده« همۀ اتباع افغانستان نزد قانون یک سان حق دارند ». سپس محترم محمد ضياء فرهمند رييس ديپارتمنت ارتباط و آگاهی از قانون اساسی، در رابطه به قانون اساسی گرایی، مزایا و اهمیت قانون اساسی سال ۱۳۸۲ در کشور صحبت نموده، گفت: « در گذشته شاهان امور کشور را به میل خود اداره می‌کردند و مردم در تعیین سرنوشت خود هیچ نقشی نداشتند که با مرور زمان و با رشد دیموکراسی نظام‌های مردم‌سالار حاکم شدند و مردم این فرصت را به دست آوردند که توسط رأيې خود نظام های منتخب بسازند و به طور مستقیم و یا از طریق نماینده‌گان شان قوانینی را تصویب نمایند که اراده آنها را منعکس سازد».

متعاقباً محترم داوود" داوود" مسؤول بخش ارتباط و داخلی و خارجی کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی، پیرامون مواد ۱ ، ۲ و ۳ مندرج قانون اساسی برای حضار معلومات ارايه کرد.

در ادامه اشتراک کننده گان در رابطه به موضوعات یاد شده سوالاتی را مطرح نمودند که از سوی مسوولان پاسخ های همه جانبه برایشان ارأیه شد.در اخیر سیمینار از سوی محترم پوهاند منگل شیرزاد مثبت آرزیابی شد.سيمینار ياد شده با توزیع تصدیق‌نامه ها  به اشتراک کننده‌گان و دعایه برای خیر و فلاح کشور و مردم پایان یافت.