برگزاری سیمینار آگاهی از قانون اساسی در مؤسسه تحصیلات عالی خصوصی افغانــستان

برگزاری سیمینار آگاهی از قانون اساسی در  مؤسسه تحصیلات عالی خصوصی افغانــستان

کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی  چهار شنبه ۱۰ عقرب  سال جاری سیمیناری را تحت عنوان «گفتمان صیانت از قانون اساسی در افغانستان»  برای استادان، محصلان و کارمندان اداری مؤسسه  تحصیلات عالی افغانستان برگزار کرد.

پس از تلاوت آیاتی از کلام الله مجید  و پخش سرود ملی، داکتر فرامرز تمنا رییس مؤسسه تحصیلات عالی خصوصی افغانستان ضمن خوش آمدید مهمانان،  سیمینار  یاد شده را برای محصلان و استادان با اهمیت دانسته و از مسؤولان کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی ابراز سپاس نمود که با برگزاری همچو سیمینارها در صدد ارتقاء سطح آگاهی هموطنان از  احکام قانون اساسی هستند.

سپس محترم داکتر عبدالرؤوف هروی عضو کمیسیون مستقل نظارت برتطبیق قانون اساسی صحبت نموده؛ هدف از برگزاری سیمینار آگاهی از قانون اساسی را  بلند بردن سطح آگاهی مردم در ارتباط به احکام قانون اساسی دانسته، افزود که قانون اساسی کنونی افغانستان بر مبنای ارزش های اسلامی اساس یافته و مخالفتی با احکام اسلامی ندارد.

دکتر هروی برای محصلان آن پوهنتون در رابطه به ماده 64 قانون اساسی،  که صلاحیت های رئیس جمهور را مشخص می‌سازد، معلومات همه جانبه ارائه نمود. وی همچنان در رابطه به ماده 121 قانون اساسی، که همانا تفسیر قانون اساسی است و در مورد 157قانون اساسی که وظایف و صلاحیت های  کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی مشخص می سازد، معلومات همه‌جانیه ارائه کرد.

 در ادامه محترم محمد ضیا فرهمند رییس دیپارتمنت ارتباط و آگاهی از قانون اساسی  پیرامون انگیزه قانون اساسی گرایی در افغانستان و جهان صحبت نموده و در خصوص قانون اساسی کنونی افغانستان ابراز داشت: « قانون اساسی نافذه کشور که  بر بنیاد توافقنامه بن در سال 1382 در لویه جرگه توسط نماینده گان مردم تصویب شد که در آن دیدگاه و نظریات اکثریت افغان‌ها در نظر گرفته شده است.» به گفته وی قانون اساسی فعلی کشور اگر به گونه درست تطببیق شود، افغانستان از نابسامانی های کنونی نجات خواهد یافت.»

سپس محترم لطف الله رحیمی متخصص دیپارتمنت ارتباط و آگاهی از قانون اساسی پیرامون «اصول محاکمات عادلانه از منظر قانون اساسی افغانستان» صحبت نموده و به پرسش های اشتراک کنندگان در این زمینه پاسخ داد.

در اخیر ضمن این که سیمینار یاد شده از طرف رییس مؤسسه تحصیلات عالی خصوصی افغانستان مثب ارزیابی شده و تأکید روی ادامه برگزاری همچون سیمینارها گردید.