برگزاری سیمینار آگاهی از قانون اساسی در دارالمعلمین خصوصی طلوع دانش

برگزاری سیمینار آگاهی از قانون اساسی در  دارالمعلمین خصوصی طلوع دانش

کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی  چهار شنبه 3 عقرب  سال جاری سیمیناری را تحت عنوان «گفتمان صیانت از قانون اساسی در افغانستان»  برای استادان، محصلان و کارمندان اداری دارالمعلمین خصوصی طلوع دانش برگزار کرد.

پس از تلاوت آیات چند از کلام الله مجید  و پخش سرود ملی، سید نوید امیری رییس دارالمعلمین طلوع دانش ضمن خوش آمدید مهمانان، آگاهی از قانون اساسی کشور را به تمامی مردم به‌خصوص محصلان و استادان با اهمیت دانسته و از مسؤولان کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی ابراز سپاس نمود که با برگزاری همچو سیمینارها در صدد ارتقاء سطح آگاهی هموطنان از  احکام قانون اساسی هستند.

سپس محترم داکتر عبدالرؤوف هروی عضو کمیسیون مستقل نظارت برتطبیق قانون اساسی صحبت نموده؛ هدف از برگزاری سیمینار آگاهی از قانون اساسی را  بلند بردن سطح آگاهی مردم در ارتباط به احکام قانون اساسی دانسته، افزود که قانون اساسی کنونی افغانستان بر مبنای ارزش های اسلامی اساس یافته و مخالفتی با احکام اسلامی ندارد.

دکتر هروی یاد آور شد که بر اساس حکم ماده 43 قانون اساسی تعلیم حقی است که تمامی شهروندان باید از آن برخوردار گردد. وی علاوه کرد که در قانون اساسی افغانستان صراحت دارد که نصاب تعلیمی مدارس و مکاتب باید باتوجه به فرهنگ عمومی و ارزش های اسلامی تدوین گردد.

 در ادامه محترم محمد ضیا فرهمند رییس دیپارتمنت ارتباط و آگاهی از قانون اساسی  پیرامون انگیزه قانون اساسی گرایی در افغانستان و جهان صحبت نموده، در خصوص قانون اساسی کنونی افغانستان ابراز داشت که « قانون اساسی نافذه کشور که  بر بنیاد توافقنامه بن در سال 1382 در لویه جرگه توسط نماینده گان مردم تصویب شد که در آن دیدگاه و نظریات اکثریت افغان‌ها در نظر گرفته شده است.» به گفته وی قانون اساسی فعلی کشور اگر به گونه درست تطببیق شود، افغانستان از نابسامانی های کنونی نجات خواهد یافت.

سپس محترم لطف الله رحیمی متخصص دیپارتمنت ارتباط و آگاهی از قانون اساسی پیرامون «اصول محاکمات عادلانه از منظر قانون اساسی افغانستان» صحبت نموده و به پرسش های اشتراک کنندگان در این زمینه پاسخ داد.

در اخیر ضمن این که سیمینار یاد شده از طرف رییس دارالمعلمین طلوع دانش مثب ارزیابی گردید،  از طرف هیأت برگزار کننده سیمینار به اشتراک کنندگان تصدیق نامه توزیع گردید.